Görüş Bildir

O işlemler artık internetten yapılacak

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye'de taşınmaz edinmek isteyen yabancıların başvuru sürecinden itibaren doğru yönlendirilmesi amacıyla istatistiki veriler, gayrimenkul edinimi yoluyla vatandaşlık kazanımı hakkındaki bilgiler ve tapu müdürlüklerinden randevu alınması gibi her türlü bilgi akışının sağlandığı bilgi portalını kurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancıları doğru yönlendirmek, yatırım  kararlarına ilişkin verilere erişim sağlamak, başvuru süreçlerinde ve sonrasında  taşınmaz edinimi ve vatandaşlık kazanımı başta olmak üzere tapu ve kadastro ile  ilgili tüm işlemlerine yardımcı olmak amacıyla "devlet güvencesi" altında hizmet  sunan "Yabancılar Bilgi Portalı (Your Key Turkey)"nı hazırladı.

Portal ile taşınmaza yönelik her türlü hukuki bilgi ve iş akışlarından  yabancıların taşınmaz edinimine yönelik istatistiki bilgilere, gayrimenkul  edinimi yoluyla vatandaşlık kazanımına ilişkin her türlü bilgiye ulaşılabilecek.

Ayrıca taşınmaza ilişkin mekansal veri ile yatırım yoğunluğu  haritaları ve analizlerine, Türkiye'den taşınmaz alabilen ülke vatandaşları  bilgisine, e-randevu sistemi aracılığıyla tapu müdürlüklerinden randevu  alınmasına kadar pek çok bilgiye erişim imkanı sağlanacak.

Ayrıca yabancılara detaylı soruları ve bilgi talepleri için de sitede  bulunan form aracılığıyla başvuru yapma imkanı sunulacak. Bir iş günü içerisinde  bilgilendirme yapılacak.

6 dilde hizmet verecek

Türkçe, İngilizce, Arapça ve Almanca dillerinde aktif hizmet veren  portala ilerleyen günlerde Rusça, Fransızca ve İspanyolca dilleri de eklenerek  toplam 7 dilde hizmet sunulacak.

Portalın web adresi "www.yourkeyturkey.gov.tr" adresi ile sosyal medya  hesaplarından da aktif hizmet verilecek.

"Your Key Turkey", yabancı yatırımcılara sunduğu hizmetler bakımından  alanında ilk olacak. Bakanlık, portalı tanıtmak için web sayfasına ek olarak  işlem rehberi, broşür, afiş, el ilanı, katalog, magazin, dergi gibi pek çok  basılı materyal hazırladı.

10 ülke de 12 farklı temsilcilik açılacak

Yurt dışında yaşayan vatandaşların tapu işlemlerine kolaylık sağlamak  ve yurt dışına gayrimenkul satışını artırmak amacıyla 10 ülkede 12 temsilcilik  açılacak.

İlk etapta, Bakü Büyükelçiliği, Berlin, Düsseldorf, Paris ve  Brüksel'deki başkonsolosluklarda tapu işlemleri için temsilcilikler hizmet  verecek.

Ayrıca Doha, Kuveyt, Üsküp, Oslo, Lefkoşa, Londra ve Stuttgart'ta  konsolosluk dışında ofis kiralanarak tapu işlemleri için temsilcilik açılacak.

Temsilciliklere Tapu ve Kadastro Müşaviri ve Tapu ve Kadastro Ataşesi  görevlendirilecek.
Etiketler: | |