Otomotiv sektörü geçen yılın eylül ayına oranla yüzde 4 oranında azalarak 1 milyar 875 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.. | diyarbakır söz, 4 Ekim 2015"/> Otomotiv sektörü geçen yılın eylül ayına oranla yüzde 4 oranında azalarak 1 milyar 875 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.. | diyarbakır söz, 4 Ekim 2015" /> Otomotiv sektörü geçen yılın eylül ayına oranla yüzde 4 oranında azalarak 1 milyar 875 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi." />
  Görüş Bildir

Otomotiv ihracatı yüzde 4 azaldı

Otomotiv ihracatı yüzde 4 azaldı

Otomotiv sektörü geçen yılın eylül ayına oranla yüzde 4 oranında azalarak 1 milyar 875 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi ihracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, Otomotiv endüstrisinin Türkiye ihracatından aldığı payın yüzde 15 seviyelerinden yüzde 17,7 oranına yükseldiğini kaydetti. Bölgesel sorunlar, Euro/Dolar paritesi gibi sıkıntılara rağmen Otomotiv endüstrisi daralma yaşayan Türkiye ihracatı içindeki payını eylül ayında artırdı. Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 kayıpla bir milyar 875 milyon dolar dış satışa imza atan Otomotiv endüstrisi, yılın 9 aylık sürecinde de yine 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 9 gerilemeyle 15 milyar 370 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye genel ihracatı eylül ayında 10 milyar 613 milyon dolar olurken, Otomotiv endüstrisi buradan aldığı oranı yüzde 17,7 seviyesine yükselterek, 2010 Mart'ından bu yana en yüksek ihracat payına ulaştı.

Ürün gruplarında binek otomobil ve eşya taşımaya mahsus ticari araçlarda ihracat artışı yaşanırken, diğer ürün gruplarında gerileme oldu. Ülkelere göre ise Birleşik Devletler'e yüzde 113, Slovenya'ya yüzde 30, İtalya'ya ise yüzde 20 oranındaki dış satış Otomotiv endüstrisinin Türkiye genelindeki payını artırmasında etken oldu.

TİCARİ ARAÇLAR ihracatTA İLK SIRADA

Otomotiv endüstrisinde eylül ayı ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yan sanayi yüzde 13 daralma ve 716 milyon dolarlık dış satışa imza attı. Bunu binek otomobiller yüzde 1 artış ve 632 milyon dolarla, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 6 büyüme ve 410 milyon dolarla izledi.

Otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu ise yüzde 0,3 gerilemeyle 100 milyon dolar, diğer başlığı altında da yüzde 3 azalışla 19 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Ocak-eylül sürecinde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 daralma ve 6 milyar 324 milyon dolarlık ihracatla yan sanayi ürün bazında liderliğini sürdürdü.

Bunu aynı dönemde binek otomobiller yüzde 9 kayıp ve 5 milyar dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 5 daralma ve 2 milyar 951 milyon dolar, otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu ise yüzde 3 artış ve 840 milyon dolarlık ihracatla izledi. Diğer başlığı altında ise aynı dönemde yüzde 12 gerilemeyle 207 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

ihracat GELİR KAYBI 2.3 MİLYAR DOLAR

Uludağ Otomotiv Endüstrisi ihracatçıları Birliği'nin (OİB) eylül ayı ihracat verilerine göre Euro/Dolar paritesinden kaynaklanan sıkıntılar devam ediyor. Buna göre; 2015'in 9 aylık döneminde parite kaynaklı ihracat geliri kaybı 2.3 milyar dolara ulaştı.

ihracat verilerini değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, "Türkiye genelinde pek çok sektörde ihracat kaybı çift haneli oranlarla gerçekleşirken, Otomotiv endüstrimizde bu oran eylül ayında yüzde 4 seviyesinde kaldı. Bu çerçevede sektörümüz de ihracat payını artırarak önemini ortaya koydu." dedi.

Sabuncu, Birleşik Devletler ile Ortadoğu bölgesindeki ülkelere ihracat artışının performanslarına olumlu yansıdığına işaret ederek, "AB bölgesine eylül ayında ihracatta yüzde 2 oranında az da olsa gerileme oldu. Önümüzdeki dönemde bu oranı da artıya çevirerek daha başarılı bir performans sergileyeceğimizi ümit ediyorum." ifadesini kullandı.

EN BÜYÜK ihracat ABD’YE YAPILDI

Ülke bazında da Almanya'ya ihracat eylül ayında yüzde 11 daralmayla 293 milyon, Birleşik Krallık'a yüzde 2 kayıpla 221 milyon, Fransa'ya da yüzde 14 gerilemeyle 184 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Birleşik Devletler'e yüzde 113 büyümeyle 83 milyon, İtalya'ya yüzde 20 artışla 175 milyon, Slovenya'ya da yüzde 30 gelişmeyle 72 milyon dolarlık dış satış dikkat çekti.

Yılın 9 aylık döneminde de Almanya'ya yüzde 13 gerilemeyle 2 milyar 439 milyon, Birleşik Krallık'a yüzde 6 büyümeyle 1 milyar 991 milyon, Fransa'ya da yüzde 14 kayıpla bir milyar 536 milyon dolarlık ihracat yapıldı.