Görüş Bildir

Otomotiv ihracatı yüzde 5 arttı

Türkiye ihracatının lideri konumundaki otomotiv endüstrisinin temmuz ayı ihracatı, yüzde 5 artarak 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye otomotiv endüstrisi, temmuz ihracatı artan tek sektör olurken, toplam ihracattan aldığı payını da 2008 yılından bu yana kaydedilen en yüksek seviye olan yüzde 19,7’ye çıkardı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) temmuz ayı raporuna göre, sektör ihracatı temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 1,7 milyar dolar oldu. Temmuzda AB ülkelerine yüzde 10 artışla 1,3 milyar dolar ihracat kaydeden sektörün ocak-temmuz dönemi dış satımı da yüzde 11 yükselişle 13,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ürün grubundaki artış yüzde 25

Ürün grubu bazında ihracat artışı önceki aylarda olduğu gibi temmuz ayında da sürdü.

Geçen ay binek otomobil ihracatı yüzde 25 artarak 608 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da yüzde 4 yükselerek 381 milyon dolar oldu. Otomotiv yan sanayi ihracatı ise yüzde 12 azalarak 597 milyon dolar, otobüs, minibüs ve midibüs ihracatı da yüzde 4 düşerek 86 milyon dolar olarak gerçekleşti. Binek otomobiller ürün grubunda en büyük pazar olan İtalya'ya ihracat yüzde 113 gibi yüksek bir oranda artış gösterdi. Yine önemli pazarlardan Almanya'ya yüzde 157, Slovenya’ya yüzde 24, Polonya'ya yüzde 94 ihracat artışı oldu. Diğer önemli pazarlardan İsrail'e ise yüzde 21, Birleşik Krallık'a da ihracatta yüzde 54 düşüş yaşandı.

Otomotiv yan sanayi ürün grubunda en fazla ihracat yapılan ülke Almanya'ya dış satımda yüzde 8 düşüş yaşanırken, İran'a yüzde 75, Romanya'ya da yüzde 12 artış kaydedildi. Yan sanayinin diğer önemli pazarlarından İtalya’ya ihracatta ise yüzde 16, Fransa'ya yüzde 6, Birleşik Krallık'a yüzde 22, ABD'ye yüzde 36 ve Belçika'ya yüzde 24 düşüş yaşandı. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar grubunun en büyük ihracat pazarı Birleşik Krallık'a yüzde 35 düşüş olmasına rağmen, diğer önemli pazarlardan Hollanda'ya yüzde 160, Slovenya'ya yüzde 52, ABD'ye yüzde 100 ve Almanya’ya yüzde 46 ihracat artışı kaydedildi. Otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubunda ise en önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 21, Almanya’ya da yüzde 24 ihracatta düşüş oldu. Suudi Arabistan ise bu ürün grubunda çok yüksek artış ile en fazla ihracat yapılan ikinci ülke konumuna yerleşti.

Almanya'ya ihracat yüzde 14, İtalya'ya yüzde 33 arttı

Türkiye otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan Almanya'ya ihracat temmuz ayında yüzde 14 artarak 272 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Almanya'ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 157 gibi rekor seviyede artması etkili oldu. İkinci büyük pazar İtalya'ya ihracat da yüzde 33 artışla 189 milyon dolara yükseldi. İtalya'daki yükselişte binek otomobiller ihracatının yüzde 113 artması etkili oldu. Endüstrinin üçüncü büyük pazarı Fransa'ya ihracat da yüzde 8 artışla 179 milyon dolar olarak kaydedildi. Temmuz ayında sektörün diğer önemli pazarlarından Slovenya'ya yüzde 38, Hollanda'ya yüzde 47, Polonya'ya yüzde 71, İsveç'e yüzde 106, İran'a yüzde 75 ihracat artışı görülürken, Birleşik Krallık'a yüzde 37, ABD'ye yüzde 18 ve Belçika'ya yüzde 25 düşüş yaşandı. Birleşik Krallık'a olan düşüşte bu ülkeye yönelik eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 35, yan sanayi ihracatının da yüzde 22 azalması etkili oldu. ABD'ye yönelik ihracata ise binek otomobiller ihracatının yüzde 100, yan sanayi ihracatının yüzde 36 düşüşü olumsuz etki yaptı.

AB'ye ihracat yüzde 10 arttı

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubunda en büyük pazarı AB’ye yönelik ihracatı temmuz ayında da yükselişini sürdürdü.

Temmuz ayında AB ülkelerine gerçekleştirilen otomotiv ihracatı yüzde 10 artışla 1,3 milyar dolar olurken, AB'nin sektör ihracatından aldığı pay da yüzde 78 olarak gerçekleşti. Temmuz ayında alternatif pazarlar arasındaki eski Doğu Bloku ülkelerine yüzde 12 ihracat artışı olurken, Afrika ülkelerine dış satım ise yüzde 21 geriledi.

"Üretimden gümrüklere kadar hiçbir aşamada aksaklık yaşanmıyor"

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası Türkiye otomotiv sanayinin üretim ve ihracatında herhangi bir sorun yaşanmadığına ve işlerin normal seyrinde devam ettiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Temmuz ayı ihracatında kaydedilen yüzde 5 oranında artış, otomotiv endüstrisinin yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilenmediğini ortaya koyuyor. Üretimden gümrüklere kadar hiçbir aşamada aksaklık yaşanmıyor. Sektör olarak gerek sanayimizi gerekse Türkiye ekonomisini güçlendirmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bayram tatili nedeniyle geçen yılın temmuz ayına kıyasla daha az çalışılmasına rağmen otomotiv endüstrisi yükselişini sürdürdü. Temmuz ayında ürün grupları bazında yüzde 25'e varan oranlarda artış kaydedildi. Endüstrinin en büyük iki pazarı Almanya’ya ihracatımız yüzde 14, İtalya’ya yüzde 33 arttı. Almanya’ya yönelik artışta, binek otomobiller ihracatının yüzde 157 gibi rekor seviyede yükselmesi etkili oldu. AB ülkelerine ihracatımız da yüzde 10 artarak 1,3 milyar dolara yükseldi."
Etiketler: | | | |