Görüş Bildir

PTT'nin doğalgaz faturasından aldığı hizmet bedeli haksız bulundu

PTT'nin doğalgaz faturasından aldığı hizmet bedeli haksız bulundu

ANKARA'da Başkentgaz'ın doğalgaz dolumu ve fatura tahsilatı yapması için anlaştığı PTT şubelerinin hizmet bedeli karşılığında aldığı 1 TL'yi tüketici mahkemesi haksız bulup, geri iade edilmesine karar verdi.

Ankara'nın Sincan ilçesi, Mareşal Çakmak Mahallesi'nde oturan, semt pazarlarında züccaciye malzemeleri satan evli 1 çocuk babası Selam Talay (26), doğalgaz şirketi Başkentgaz'ın şubesi bulunmayan bölgelerde doğalgaz dolumu ve fatura tahsilati için anlaştığı PTT'nin aldığı 1 TL'lik hizmet bedelini haksız bulduğunu belirterek, konuyu mahkemeye taşıdı. Talay, PTT şubesine ödediği dekontunda 1 TL'lik hizmet bedelini de gösteren geriye dönük 3 aylık faturası ile birlikte Sincan Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:
"Yapılan tespit sonucu bana haklılığımı belirten bir belge verdiler. Bu belgenin bir sureti, mahkeme kanalı ile PTT şubesine gönderildi. Sincan'daki ilgili PTT ise itiraz için bir üst mahkeme olan 1'inci Tüketici Mahkemesi'ne başvurdu. Burada, PTT'yi şikayet etmediğimiz için usul yönünden reddine karar verildi. Tekrar Sincan Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulundum. Karar gereği yine haklı bulundum. Tekrar2'nci Tüketici Mahkemesi'ne dava açıldı. Mahkkeme heyeti ise tüketici olarak beni haklı buldu" dedi.
23 Şubat 2015 tarihili Ankara Batı 2'nci Tüketici Mahkemesi'nce verilen kararda "Tüketiciden hizmet bedeli karşılığında alınan haksız paranın geri iade edilmesine, mahkeme giderlerinin de ilgili PTT şubesi tarafından tüketiciye geri ödenmesine" denildi.
Talay, "Bu karar doğrultusunda ilgili PTT şubesi, geriye dönük 3 fatura tutarı olan 3 TL'yi bana ödeyecek. Tüketici Mahkemesi, sadece şikayetçiyi ilgilendiren bu kararın örnek alınıp, tüm vatandaşların benim gibi PTT şubesinden haksız olarak alınan hizmet bedeline itiraz hakkını kullanmasını istiyorum" dedi.Etiketler: | |