Ramazan mesaisi

Ramazan ayında halkın ekmek ve pide ihtiyacını karşılamak için yoğun bir mesai harcayan fırıncılar, sıcağa ve yoğun mesaiye rağmen oruçlarını tutuyor.

Ramazan mesaisi

Ramazan ayında oldukça yoğun bir mesai harcayan Batman'daki fırıncılar, sabahın erken saatlerinde başladıklarını mesailerine, oruçlu olmalarına rağmen iftar sofralarında halka sıcak ekmek yetiştirmek için gün boyu yoğun bir şekilde çabalayarak devam ediyorlar.

Ramazan ayının yoğun temposunda oruçlarını tutmayı da ihmal etmeyen kentteki fırıncılar, Ramazan ayında zorlu bir imtihandan geçiyor.

Bereket, bolluk, sevinç, rahmet ve on bir ayın sultanı olarak nitelendirilen Ramazan ayında halkın ekmek ve pide ihtiyacını karşılamak için mesai harcayan Batmanlı fırıncılar, yoğun çalışmalarına rağmen Allah'ın verdiği güçle oruçlarını fire vermeden tutmaya devam ettiklerini belirtti.

"İLK BİR KAÇ GÜN TUTUKTAN SONRA İNSAN ALIŞIYOR VE ALLAH YARDIM EDİYOR"

Fırın işinin zorluklarına rağmen oruçlarını tutuklarını belirte ekmek ustası Fikret Erdem, "Ramazan ayından dolayı arkadaşlarımızı dönüşümlü olarak değiştiriyoruz. Şu anda Ramazan ayındayız ama bizim için değişen bir şey olmadı. Yine aynı saatlerimizde sabah 06,30'da işimize geliyor, akşam iftara kadar çalışıyoruz. Buna rağmen Allah'a çok şükür orucumuzu tutuyoruz. Çalışırken zaman daha çabuk geçiyor. Çünkü işimize odaklandığımız için bir şey aklımıza gelmiyor. Tabi ki işimizin zorlukları var ama buna rağmen çocuklarımızın rızkı için ekmeğimizin peşindeyiz. Eskiden işimiz zor ve yerimiz sıcaktır diye ben de oruç tutmuyordum ama ilk bir kaç gün tutuktan sonra insan alışıyor ve Allah yardım ediyor. Oruç tutmak güzel bir şey, herkesin tutmasını isterim." ifadelerini kullandı.

"ELHAMDÜLİLLAH ALLAH BİZE GÜÇ VE KUVVET VERİYOR"

Ramazan ayında işlerinin daha da yoğun olmasına rağmen bir gün bile fire vermeden oruçlarını tutmaya devam ettiklerini belirten fırın işletmecisi ve pişirim ustası Yakup Tunç ise şunları söyledi:

"Mesleğim olan fırıncılığı 20 yılıdır sürdürüyorum. Şu anda Ramazan ayındayız ve işimiz yoğun olmasına rağmen çok şükür orucumuzu tutuyoruz. Bu yıl havalar da serin olduğundan dolayı oruç güzel geçiyor. Zaman da güzel geçiyor. Şu ana kadar hiç sıkıntı yaşamadığımız için bir günde orucumuzdan fire vermeden tutuyoruz. İşimiz zor olsa da sabahtan akşama kadar oturanın da bir zorluğu vardır. Elhamdülillah Allah bize güç ve kuvvet veriyor. Oruç tutmayan için şunu söyleyebilirim: 'Herkes kendi mezarına giriyor.' Ama kim tutarsa da kendi için tutuyor." 

Kaynak: Diyarbakır Söz