Görüş Bildir

Tarım Kredi gıda fiyatları için devreye giriyor

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, kurum olarak sözleşmeli üretim modeliyle piyasayı belirli oranda regüle etmek istediklerini belirterek, "Büyük miktarlı gıdayla uğraşan marketler ya da ihracatçıların doğrudan çiftçiyle muhatap olması için bir rol model oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği  (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi'nin, sözleşmeli üretim modeli ve  ürün fiyatlarına yönelik yapacağı çalışmalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Piyasanın ihtiyaç duyduğu ürünleri sözleşmeye bağlayarak çiftçiye  ürettirmek için çalışma yaptıklarını ifade eden Poyraz, bir yandan da Milli  Savunma Bakanlığı, üniversiteler, kamu kurumları, gıda market zincirleri gibi  kesimlere tedarikçi olarak ürün temin ettiklerini söyledi.

Poyraz, bu çalışmayla piyasayı belirli oranda regüle etmek  istediklerine işaret ederek, "Tarım Kredi olarak büyük miktarlı gıdayla uğraşan  marketler ya da ihracatçıların doğrudan doğruya çiftçiyle muhatap olması için bir  rol model oluşturmaya çalışıyoruz. Şu anda tüketim ile üretim arasında aracılar  var ve sağlıklı ilişki kurulması noktasında zaman zaman problemler, sıkıntılar  yaşanıyor. Biz, her iki tarafın da ihtiyacını karşılıyoruz." diye konuştu.

"ÜRÜN FİYAT SİGORTASI MODELİNE ÇALIŞIYORUZ"

Geçmiş dönemlerde, sözleşmede belirlenen fiyatla piyasada oluşan  fiyatın farklı olması nedeniyle sözleşmeli üretim modelinin başarılı olamadığını  hatırlatan Poyraz, şöyle devam etti:

"Örneğin, sözleşmeye 'Ürününü 5 liradan alırım' yazmışlar. Hasat  döneminde ürün fiyatı 7 liraya çıkmış. Üretici ürününün tamamını vermek  istememiş. Tam tersine kimi zaman da fiyat 3 liraya düşmüş. Ürünün fiyatı 3  liraya düştüğü zaman çiftçi zarar etsin istemiyoruz. Bu nedenle ürün fiyat  sigorta sistemi üzerine çalışıyoruz. Ürünün maliyeti 4 lira ise 3 liraya düştüğü  zaman aradaki 1 liralık farkı sigorta kapsamına alabilir miyiz noktasında çalışma  yapıyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) de benzer şekilde destekleme alımı  yapıyor, fiyat çok düştüğü zaman piyasaya alıcı olarak giriyor. Biz de ürün fiyat  sigortası gibi model olabilir mi diye çalışıyoruz."

"İHRACAT İÇİN DE DEVREYE GİRECEĞİZ"

Poyraz, ürünün fiyatı düştüğü zaman ihraç etmek için de devreye  gireceklerini vurgulayarak, "Ürün fiyatı düşünce dış piyasaya taşıyıp yine  piyasayı regüle etmek istiyoruz. Tarım Kredi olarak yeni bir yapılanmaya  gidiyoruz. İhracat ve ithalat noktasında uzman arkadaşlar istihdam ederek  uluslararası pazarda da rol almak istiyoruz." ifadesini kullandı.

İran ve Katar ile yapılan çalışmalar yanında, Sudan ve Çin gibi  ülkeleri de gündemlerine aldıklarını aktaran Poyraz, "Özellikle Çin 1,5 milyar  kişilik bir pazar. Önümüzdeki dönemde gıdanın stratejik konu olacağının  farkındayız. Hem yurt içinde hem yurt dışında konumlanma ve planlamamızı buna  göre yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Poyraz, lisanslı depoculuk konusundaki çalışmalarına da değinerek,  şunları kaydetti: "TMO'dan devraldığımız silolarımız yanında kendi yatırımlarımız var.  Hedefimiz gelecek yıl içinde 500 bin ton/yıl kapasiteli ürünü depolayabilecek  kapasiteye ulaşmak. Türkiye'de lisanslı depoculuk alanında en etkin depolama  şirketlerinden bir tanesi olacağız. Tarım Kredi, bir taraftan çiftçinin  ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek, bir taraftan sözleşmeli üretimle  piyasanın ihtiyacı olan ürünleri doğrudan doğruya çiftçiye ürettirecek, üretilmiş  olan ürünü de gerektiği kadar depolama imkanına sahip olacak. Ne üretici ne  tüketici mağdur olsun, ikisinin arasında doğru bir kanal olmak istiyoruz."
Etiketler: | | |