Görüş Bildir

Tefecilere 1,4 milyon lira ceza

Vergi Denetim Kurulu tarafından geçen yıl, tefecilik yaptıkları belirlenen mükelleflere 1,4 milyon lira, komisyon karşılığı sahte fatura düzenledikleri tespit edilen mükelleflere de 260 bin lira ceza kesildi.

Tefecilik faaliyeti ve komisyon karşılığı sahte fatura düzenleyerek kamuyu zarara uğrattıkları belirlenen mükelleflere geçen yıl 1 milyon 620 bin 388 lira ceza uygulandı.

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK) Başkanlığı verilerine göre, Kurum, geçen yıl organize vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamında kamuyu zarara uğratanlara, vergi kayıp ve kaçağına yol açanlara göz açtırmadı.

Ankara Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığınca, tefecilik faaliyetleri nedeniyle vergi kayıp ve kaçağına neden oldukları değerlendirilen 518 mükellef vergi incelemesine sevk edildi. Bu kapsamda incelemesi tamamlanan mükelleflere 1 milyon 362 bin 151 lira ceza kesildi.

TEFECİLERE OPERASYON

Komisyon karşılığında sahte belge düzenleyen ve bu sahte belgelere dayanarak KDV iadesi talep ettiği değerlendirilen 804 mükellef de vergi incelemesine sevk edildi.

Bu kapsamda geçen yıl incelemesi tamamlanan mükelleflere 258 bin 237 lira ceza uygulandı.

Böylece tefecilik faaliyeti ve komisyon karşılığı sahte fatura düzenleyerek kamuyu zarara uğratan mükelleflere toplam 1 milyon 620 bin 388 lira ceza verildi.
Etiketler: | |