Görüş Bildir

TÜBİTAK'tan bilgilendirme

Dicle Üniversite Kongre Merkezi'nde Araştırma Destek Programları Başkanlığı Başkan Vekili Doç. Dr. M.Necati Demir, Tübitak'ın projelerini ve desteklemelerini anlatmak amacıyla bir bilgilendirme semineri düzenledi.

TÜBİTAK'tan bilgilendirme

TÜBİTAK BİLGİLENDİRDİ

Tübitak adına Diyarbakır'a gelen Araştırma Destek Programları Başkanlığı Başkan Vekili Doç. Dr. M.Necati Demir, Dicle Üniversitesi Genel sekreteri Sabri Eyügün ve çok sayıda akademisyenin katılımı ile bir bilgilendirme semineri düzenledi. Doç. Dr. M.Necati Demir, Diyarbakır'dan önce Tunceli ve Elazığ'a gittiklerini, bu toplantının sadece bilgilendirme değil aynı zamanda akademisyenlerin proje göndererek bir geri dönüş olacağını belirterek "Biz buraya Tunceli ve Elazığ'dan sonra geldik. Biz buraya sadece bilgiler vermeye değil sizlerden geri dönüş beklemek için geldik. Biz Tübitak ile ilgili her türlü eleştirinizi bekliyoruz. Yanıtlanmamış hiç bir soruyu bırakmayı düşünmüyoruz. Çok önemli desteklerimiz var ve bunlar bilinmiyor. 2005 yılında bu gezilere ara verilmişti. Bizim buraya gelme amacımız aramızda bir köprü oluşturmaktır. Eğer üniversitemiz ile Tübitak arasında bir köprü kurabilirsek çok mutlu olacağız. Her alanda bilimsel projeyi destekliyoruz. Artık çağrı sistemi ile çalışmaya başlayacağız. Kamu

kuruluşlarının ihtiyaçlarını soruyoruz ve bunu en iyi kim yapacak diye çağrıda bulunacağız. Bununla ilgili bir çok Bakanlık ile görüşmelerimiz sürüyor" dedi.

BİLİMSEL PROJELER

Doç. Dr. M.Necati Demir, Patent başvurularında 12, tescillerde ise 28 katlık bir artış olduğunu belirterek "2011 yılında 572 patent başvurusu yapıldı. En iyi projelerini desteklememiz gerekirken biz iyi projeleri bile destekliyoruz, çünkü desteklemede bir maddi sıkıntımız yok. Hatta bugün bize başvuran bütün projeleri bile destekleyecek kadar imkana sahibiz. Bizim için her proje eşittir ve değerlendirmesini eşit yapıyoruz. Süleyman Demirel Üniversitesi bundan bir kaç yıl önce bir proje başlatmış ve teşvik için proje veren her kese yardım yapıyorlar. Rektörümüze ve Yardımcımıza hocalarımızın teşvik edilmesi için bir destek verilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Doç. Dr. M.Necati Demir, Dicle Üniversitesinin Türkiye genelinde 106 Üniversite arasında destekleme'de 41'nci sırada olduğunu, Güneydoğu'da ise Şanlıurfa'dan sonra ikinci sırada bulunduğunu, Proje dağılımında ise 28 projeden 6'sının desteklendiğini, Tübitak'ın bütçesinin binde 5'ini Diyarbakır'a gönderdiklerini, son 5 yıl içerisinde 4.4 milyon lira Dicle Üniversitesine ödenek gönderildiğini belirtti.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi