Görüş Bildir

TÜİK'e göre sektörel güven endekslerinde artış yaşandı

TÜİK verilerine göre sektörel güven endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre, hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yüzde 2,2, inşaat sektöründe ise yüzde 14,6 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayına ilişkin Sektörel Güven Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre; hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yüzde 2,2, inşaat sektöründe ise yüzde 14,6 arttı.

SEKTÖREL GÜVEN

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Aralık ayında 93,2 iken, Ocak ayında 2,2 oranında artarak 95,2 değerini aldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 1,1 artarak 101,6 oldu. Son üç aylık dönemde iş durumu endeksi yüzde 2,6 artışla 92,2 değerini aldı. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep endeksi ise yüzde 3 artarak 91,9 oldu. Yine mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Ocak ayında yüzde 2,2 oranında artarak 105 değerini aldı. Türkiye’de kriz halini alan ve sürdürülemez konumunda olan inşaat sektöründe de güven endeksi TÜİK verilerine göre arttı.
Etiketler: | |