Görüş Bildir

TÜSİAD heyeti, Paris'te MEDEF'i ziyaret etti

TÜSİAD heyeti, Paris'te MEDEF'i ziyaret etti

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes ve beraberindeki heyet, Paris'te Fransız iş dünyası temsilcileri (MEDEF) üyeleri ile bir araya geldi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes Paris'te MEDEF International tarafından düzenlenen toplantının onur konuğu oldu. TÜSİAD'ın Fransa'daki muadil kuruluşu MEDEF'te gerçekleşen toplantıya Türkiye'de yatırımı olan ya da yatırım yapmaya hazırlanan yaklaşık 30 şirket temsilcisi katıldı.
MEDEF/MEDEF International ve TÜSİAD arasında 25 yılı aşkın süredir devam eden işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen bu buluşmada,Türkiye'nin ekonomik durumu, Türk şirketlerinin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) , Orta ve Yakın Doğu, Afrika ve Balkanlar'daki komşu pazarlardaki girişimleri, Türkiye'de iş ortamının gelişimi ve bu alanlarda Türk özel sektörünün beklentileri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, Cansen Başaran-Symes Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyon süreci ve 2015'te Türkiye'nin başkanlığında düzenlenecek G20/B20 zirveleri çerçevesinde TÜSİAD'ın görüşlerini Fransız şirketlerle paylaştı.

Cansen Başaran-Symes ve TÜSİAD üyelerinden oluşan heyet ayrıca MEDEF Başkanı Pierre Gattaz ile de görüşme gerçekleştirdi.
TÜSİAD heyeti Fransız bakanlar ile görüşecek.
Fransız iş dünyası ile görüşmelerin ardından heyet, TÜSİAD'ın girişimiyle Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla Paris'te kurulan Institut du Bosphore'un (Bosphorus Enstitüsü) Bilim Kurulu üyeleri ile biraraya gelecek.
Bu temasların akabinde TÜSİAD heyeti, Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanlığı nezdinde Dış Ticaretten Sorumlu Bakan Mattias Fekl ve Avrupa İşleri'nden Sorumlu Bakan Harlem Desir'i ziyaret edecek. Görüşmeler sırasında, geçen yıl Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Türkiye ziyaretinin ardından, ikili ilişkilerin AB boyutunu da güçlendirecek şekilde sağlam temeller üzerinde sürdürülmesi yönündeki Türk iş dünyasının beklentileri dile getirilecek.

TÜSİAD heyeti temaslar kapsamında T. C. Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Etiketler: | |