Görüş Bildir

Uçak seferleri heyecanı

Uçak seferleri heyecanı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde beş yıl önce temeli atılan ve son rötuşları yapılan havalimanındaki ilk uçuş, 26 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde inşaatı bitme noktasına gelen havalimanındaki ilk uçuşlar, 26 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Yüksekova Kaymakamı İbrahim Çenet, uzun uğraşlar sonrasında, Yüksekova Havalimanı'nın uçuşlara hazır hale getirildiğini belirterek, "Yüksekova Havalimanı'ndan uçuşlar, Allah'ın izniyle 26 Mayıs'ta başlayacak. Nihayete erdiği gün inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Sayın Başbakanımızın katılımlarıyla açılacak" dedi.

Çenet, "Bu havalimanı, başta Yüksekova olmak üzere Hakkari'ye, Çukurca'ya, Şemdinli'ye hatta Irak, İran Urmiye'ye hizmet sunacak. Yani Yüksekova Havalimanı yıllarca büyük mahrumiyet yaşamış memleketimizin en ücra köşesindeki insanların, Batı'yla buluşmasını kolaylaştıracak. Bu havalimanıyla halkımızı Batı'yla buluşturacağız" diye konuştu.

Yüksekova'da çok sayıda şehir dışında okuyan öğrenci bulunduğuna dikkati çeken Çenet, buranın, onlara büyük kolaylık sağlayacağını vurguladı.

Çenet, "Birçok yaşlı insan Batı'daki hastanelerde tedaviye gidiyor. Ankara'ya, İstanbul'a gitmek durumunda kalıyor. Bu hastalar, Van'a 3 saatte ulaşmak durumda kalıyor. Özelikle kış koşullarının burada çok ağır geçtiğini hesaba katarsak, Yüksekova için bu havalimanıyla 2 saat 30 dakikada İstanbul'a ulaşılacak" ifadelerini kullandı.

Bunun ilçe için çok büyük bir hizmet ve yatırım olduğunu dile getiren Çenet, böylesine büyük bir projenin halkın hizmetine sunulmasının, bölge insanına duyulan sevginin, memleketin her köşesiyle kucaklanmasının önemli bir nişanesi olduğunu söyledi.

"İnsanlar, Boğaz'ın temiz kokusunu hissediyor"

THY'nin ilk uçuşlar için bilet satışlarına başlamasının, ilçede büyük heyecan uyandırdığını belirten Çenet, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sokağa çıkıyorsunuz insanlar, esnaf bunu konuşuyor. Okullara gidiyorsun öğretmenler ve öğrenciler bunu konuşuyor. Artık insanlar boğazın o temiz kokusunu burada hissediyor. Tabii ki ilk önce buranın açılışını bekliyoruz."

Yüksekova Havalimanı'nın adı konusunda henüz kesin karara varılmadığını, "Selahattin Eyyubi" adının konuşulduğunu belirten Çenet, "Geçenlerde Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu isim ifade edilmiş. İlçe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Salih Özdemir bu ismi önermiş. Kendileri de 'Güzel bir isim' demiş. Tabii ki isim konusunda devlet büyüklerimiz bir araya gelip karar verecekler" diye konuştu.

"Açılış heyecanla bekleniyor"

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Nuri Akkuş da ilçede havalimanı açılmasının büyük avantaj olduğuna dikkati çekti.

Van'a gidiş gelişlerde sorunlar yaşandığını belirten Akkuş, "İlçemizde havalimanı olması hem buraya gelen memurlara hem de vatandaşa büyük avantaj sağlayacaktır. İlçede hareketlik olacak. Bunun için çok mutluyuz ve ilçemizde böyle bir hizmet olasından memnunuz ayrıca havalimanına Selahattin Eyyubi adının verilmesini doğru buluyorum. Bu isim hem İslam için bizler için büyük bir değer. Bu ismi destekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Yüksekova'da yaşayan İrfan Önal ise Yüksekova için büyük önem taşıyacak havalimanının hayırlı olmasını diledi.

Serkan Koç da "İlçede havalimanının açılması, bizlere büyük fayda sağlar" dedi.
Etiketler: | | | |