Görüş Bildir

Yabancılara konut satışı giderek artıyor!

Yabancılara konut satışı giderek artıyor!

TÜİK verilerinden alınan bilgiler doğrultusunda 2015 Mayıs ayında yabancılara tam 1982 konut satışı yapılmış. Bugüne kadar en yüksek satış gerçekleştirilmiş olurken, geçtiğimiz 2014 Mayıs ayına göre bu oran yüzde 21,3’lük bir artış göstermiş.

Anadolu Ajansı'nın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden düzenlediği bilgiler doğrultusunda; Mayıs 2015'te yabancılara 1.982 adet konut satışı gerçekleştirilirken aylık bazda bugüne kadar en yüksek satış yapılmış oldu. Yabancılara yapılan konut satışı mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,3 artış gösterdi.

İLK SIRADA İSTANBUL VAR!

Geçen yıl aynı dönemde yabancılara 1.610 adet konut satılmıştı. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2015'te ilk sırayı 636 konut ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla 546 konut satışı ile Antalya, 128 konut satışı ile Bursa, 111 konut satışı ile Aydın, 104 konut satışı ile Yalovave 90 konut satışı ile Trabzon takip etmiş.

AYDIN VE ANKARA TAKİPTE

Aynı dönemde Trabzon, yüzde 125 artışla yabancılara konut satışında en fazla artışın görüldüğü kent oldu. Bu ili yüzde 36,2 artışla Muğla, yüzde 23,3 ile Aydın izledi. Mayısta bir önceki aya göre yabancılara konut satışında en fazla düşüş yüzde 30'la Sakarya'da gözlendi. Bu ili yüzde 22 düşüş ile Aydın ve yüzde 15 azalışla Ankara izledi.

GEÇEN SENE AYNI DÖNEMDEKİ SATIŞ

2015’in Ocak-Mayıs aylarında ise yabancılara yapılan konut satışı 2014 yılının aynı aylarına göre yüzde 19 artarak 8 bin 97 adet düzeyinde seyretmiş. Geçen yıl aynı dönemde 6 bin 804 adet konut satılmıştı.

Sektör temsilcileri, yabancıların talep ettiği konutların üretilmeye başlamasının yanı sıra yabancılara yönelik projelerin sayısında gözlenen artışın satışlardaki artışı da beraberinde getirdiğini belirtiyor.

Dolardaki yükselişin yabancılara yönelik konut satışlarının artmasında etkili olduğunu kaydeden sektör temsilcileri, bu durumun yatırım yapmayı cazip hale getirdiğini ve yabancılara yönelik konut satışlarında artış hızının devamını beklediklerini dile getiriyor.
Etiketler: | | | | |