Görüş Bildir

Yeni Teşvik Sistemi tamamlandı

Yeni Teşvik Sistemi tamamlandı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yeni Teşvik Sistemi ile ilgili teknik çalışmanın, seçenekli haliyle Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) tamamlanmış durumda olduğunu bildirdi.

Bakan Şimşek, "Yeni Teşvik Sistemine yönelik çalışma, Sayın Başbakanımıza, Bakanlar Kuruluna sunulduktan ve nihai şekli verildikten sonra kamuoyu ile paylaşılabilir. Şu anda, o süreçteyiz" dedi.

Yeni teşvik sisteminde neler yer alıyor

Maliye Bakanı Şimşek, yeni Teşvik Sistemine yönelik çalışmanın teknik çerçevede EKK’da bittiğini kaydederek, bir kaç hususta birden fazla seçenek bulunduğunu söyledi.

Yeni Teşvik Sistemiyle hedefin, bölgesel kalkınmışlık farklarını azaltmak, cari açığı azaltmak ve ülkenin kaynaklarının, doğru yatırım alanlarına tahsisini teşvik etmek olduğunu belirten Şimşek, "Bunların tamamı gözetilecek" dedi.

Şimşek, Yeni Teşvik Sisteminin ne zaman açıklanacağına ilişkin soru üzerine, "Sayın Başbakanımıza, Bakanlar Kuruluna sunulduktan ve nihai şekli verildikten sonra kamuoyu ile paylaşılabilir. Şu an o süreçteyiz. Henüz kamuoyu ile paylaşılacak noktada olmadığı için açıklanmıyor" diye konuştu.

"Gelir Vergisi Reformunu, ilk yarıda Meclise göndermeyi hedefliyoruz"

Gelir Vergisi Reformunu, yılın ilk yarısında son şeklini vererek, Meclise sunmayı hedeflediklerini belirten Şimşek, bu çerçevede, mevzuatın basitleştirileceğini, kolaylaştırılacağını ve vergiyi tabana yayacak şekilde sistem değişikliğine gidileceğini bildirdi.

"Lüks otoda vergi indirimine ilişkin çalışma dahi yok"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, lüks otoda vergi indiriminin gündemlerinde olmadığını belirterek, "Lüks otoda vergi indirimine ilişkin çalışma dahi yok" dedi.

Sık sık değişikliklere gitmeyi tercih etmediklerinin altını çizen Şimşek, bir adım atmadan önce iyi düşündüklerini ve sonrasında da uygulamaya baktıklarını söyledi.

Bakan Şimşek, "Dolayısıyla böyle bir çalışmadan benim haberim yok, bana gelen bir çalışma yok. Bu konu, tamamen bir söylentinin basına yansıması" dedi.




Etiketler: | | |