Görüş Bildir

Beklenti karşılanabilecek mi?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 7 - 10 Aralık tarihleri arasında Fuar İzmir'de 17’nci Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi’nde açtığı stantta ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor.

Beklenti karşılanabilecek mi?

 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 17’ncisi düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi’nde yerini aldı. Genel Sekreter Abdullah Çiftçi,

“nihayetinde 5 milyonluk bir turizm altyapısına ve ağırlama potansiyeline kavuşmak istiyoruz”

dedi.

Genel Sekreter Abdullah Çiftçi, Diyarbakır’ın Anadolu’daki en kadim şehirlerden birisi olduğunu, gerek tarihi, kültürü, medeniyeti, insaniyet noktasındaki değerleri itibariyle henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş bir yer olduğunu söyledi.


Diyarbakır’ın güzelliklerini, tarihini, kültürünü ve 33 medeniyetini, 12 bin 500 yıllık tarihini bütün dünya ile paylaşmak noktasında bir gayret içerisinde olduklarını belirten Çiftçi, geçen yıl 1 milyon 70 bin turisti yatılı olarak ağırladıklarını hatırlattı.

5 MİLYONLUK TURİT ALT YAPISI KARŞILANABİLECEK Mİ?


“Bu senede bunun üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıllarda da, bu hedefi geliştirerek 2 milyon, 2,5 milyon ve nihayetinde 5 milyonluk bir turizm altyapısına ve ağırlama potansiyeline kavuşmak istiyoruz”

diyen Çiftçi, devamında,


Diyarbakır, yakalanan huzur ile beraber güzellikleri ön plana çıkmaya başladı. Diyarbakır’ın bu güzelliklerini, surlarını, sur içerisindeki tarihi değerlerini, manevi değerlerini ve Mekke Medine’den sonra en çok sahabe mezarının bulunması 7 peygamber makamı ve 2 peygamber kabriyle de em inanç turizmi bakımından, hem de diğer sektörler bakımından, hem de gastronomi bakımından, tarihi değerler bakımından çok özel bir yer. Bu şehrin güzelliklerini bütün dünya ile paylaşmak istiyoruz.”
 

ifadesine yer verdi.

DİYARBAKIR ÇOK DAHA KALİTELİ BİR KENT OLMAYI HAKEDİYOR


İzmir Turizm Fuarı’nın önemli bir nokta olduğunu ifade eden Çiftçi,

Burada Diyarbakır’ın gastronomisini, güzelliklerini, tarihi ve bütün yönleriyle gelecek paydaşlarla paylaşmak istiyoruz. Turizm sektörünün paydaşlarının burada kuracağı işbirliğiyle de Diyarbakır’a daha çok turistin gelmesi, merakın oluşması noktasında burada olacağımız süre içerisinde gayret içerisinde olacağız. İnşallah önümüzdeki hafta da İstanbul’da tanıtım günleri ile Diyarbakır’ın daha çok tanıtılması, daha çok cazibe merkezi oluşması için gayret içerisindeyiz. Diyarbakır, çok güzel şeyleri hak ediyor”

dedi.

HABER MERKEZİ

Etiketler: