Dara Antik Kent betonlaştırıldı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayıyla Dara Antik Kenti’ne, “Karşılama Merkezi” adı altında beton bir yapı inşa edildi.

Dara Antik Kent betonlaştırıldı!

Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Dara kırsal mahallesinde bulunan ve tarihi Milattan Önce (M.Ö.) 500’lü yıllara dayanan Dara Antik Kenti’ne beton bina inşa edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, söz konusu yapı için “Mardin Dara Örenyeri Ziyaretçi Karşılama Merkezi ve Çevre Düzenleme İşi” adı altında ihale gerçekleştirdi. İhale, 5 milyon 910 bin TL bedelle DE-HAY İnşaat isimli firmaya verildi. İhale sonrası yapının kaba inşaatı tamamlandı. SİT Alanı olan tarihi bölgede “Karşılama Merkezi” adı altında yapılan beton yapı, ziyaretçilerin tepkisini çekiyor. 

PARKE TAŞI DÖŞENİYOR

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, betonarme yapının yanı sıra tarihi kaya mezarlarının bulunduğu yerde çevre düzenlemesi yapılıyor. Burada da parke taşları kullanılıyor. 

Dara Antik Kenti çevresinde bulunan araziler de daha önce kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılmak istenmişti. Ancak itirazlar üzerine imar planlaması geçici olarak durdurulmuştu. 

MİMARLAR ODASI'NDAN AÇIKLAMA 

Tarihi alandaki uygulamalara tepki gösteren Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Mardin Şubesi, yazılı açıklama yayınladı. Dara Antik Kenti’nde yeni alanların açığa çıkarılması için hiçbir çalışmanın yapılmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Tarihi kent adeta kaderine terk edilmektedir” denildi. 

Açıklamada, “Karşılama merkezi adı altında yapılmaya başlanan yapı, bu varoluş mücadelesinin kalbinde derin yaralar açmaktadır. Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı olan antik kentte tarihle bağdaşmayan, arkeolojik sit alanları için geçerli olan fen ve sanat kurallarını altüst eden yapı, kentimizin tarihine gölge düşürmektedir. Bu durumdan antik kentimizin yerleşim alanlarında hayatını idame eden mahalleli ve antik kente gelen ziyaretçiler de ciddi anlamda rahatsızlık duymaktadır” ifadelerine yer verildi. 

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun antik kente yapılması planlanan bu tür bir yapıya izin vermesine tepki gösterilen açıklamada, devamla şunlar belirtildi: “Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı olan koca bir antik kentte bu şekilde bir projeye onay vermek akıl alır gibi bir durum değildir.” Açıklamada, “Bu durumun düzeltilmesi için derhal gerekli adımları atması gerekmektedir” çağrısına yer verildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz