Görüş Bildir
7 Haziran 2023 Çarşamba
 • Dolar
 • 22,20
 • Euro
 • 23,94
 • C
 • 2304,30
 • Bist 100
 • 5388,80
 • ALTIN/ONS
 • 1964,11
 • BRENT
 • 75,98
 • DOĞALGAZ
 • 2,32
22 °C açık

FETÖ'nün Diyarbakır yapılanması!

FETÖnün Diyarbakır yapılanması çökertildi. Yapının İmam ve Müteveli Heyet Üyelerinin polisteki sorgulaması sürerken, 22 kişinin yakalanmasına çalışılıyor. Çınar ilçesinde bir diş hekimi ve 5 memur açığa alınırken, Ülke genelinde, görevden alınanların sayısı 70 bine yaklaştı.

FETÖ'nün Diyarbakır yapılanması!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda yürütülen çalışmalar kapsamında 69 bin 779 personel görevden uzaklaştırıldı. Dün de Çınar ilçesinde bir diş hekimi ve 5 memur açığa alındı.

SORGULAMA SÜRÜYOR

Soruşturma kapsamında gözaltında tutulan ve paralel yapının önemli isimlerinden olduğu ifade edilen Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği Başkanı A.K'ın yansıra, Vergi Denetim Kurulu Başkanı A.R, eski İl Milli Eğitim Müdürü A.H. ve 3 milli eğitim müdür yardımcısı, Aktif Sen Diyarbakır Şube Başkanının sorgulaması sürüyor. FETÖ yapılanması içerisinde ''kurum müdürleri abisi'' olduğu değerlendirilen Diyarbakır eski Dernekler İl Müdürü M.M. ve Kimse Yok Mu Derneği Diyarbakır Şube Başkanı'nın da aralarında olduğu 64 kişiden bir grup, dün polisteki ifadelerinin ardından, Adliye'ye sevk edildi.

DİYARBAKIR İMAMI İ.K

Örgütün eski sözde Diyarbakır imamı olduğu ifade edilen ve Eskişehir'de tutuklandığı bildirilen İ.K'nın yerine atadığı belirtilen M.M'nin darbe girişiminden önce Diyarbakır'da 15 gün süre kaldığı ve bu süre içerisinde, bir çok kişilerle temaslarda bulunduğu öğrenildi. İ.K'nin bazı iş adamları ile Milli Eğitim'deki gözaltına alınan kişilerle görüşmelerde bulunduğu de öne sürüldü. İ.K'nin bu görüşmelerden sonra yurt dışına kaçtığı belirlendi.

22 KİŞİ ARAMASI SÜRÜYOR

Öte yandan, FETÖ'nün il yapılanmasında örgütün kasası olduğu değerlendirilen kuyumcu F.K. ile iş adamı A.K'nin de aralarında olduğu 22 kişinin yakalanması için başlatılan arama çalışmaları devam ediyor. Gözaltına alınıp sorgulaması yapılan çok kişinin itiraf niteliğindeki ifadelerinde, FETÖ terör örgütünün, Diyarbakır yapılanması ve şemasını da ortaya çıkardı.

ÇINARDA AÇIĞA ALINANLAR

Buarada, Diyarbakır'daki kamu kurum ve kuruluşlarındaki FETÖ yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında görevden el çektirmeler sürerken, dün de Çınar Ağız ve Diş Hastalıları hastanesinde görevli bir diş hekimi ile Çınar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda görevli 5 memur açığa alındı.

MARDİN'DE 606 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturmalar çerçevesinde, aralarında mülki idare amirleri, asker, polis, hakim, akademisyen, memur, medya ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden görevden uzaklaştırılan, gözaltına alınan ve tutuklanan 606 kişi hakkında işlem yapıldı.

Aralarında eski Mardin valileri Turhan Ayvaz ve Ahmet Cengiz, çeşitli dönemlerde vali yardımcılığı görevini yürüten Selim Palamut, Hüseyin Avcı, Şenol Koca ve Müfit Gültekin ile akademisyen, polis memuru, örgütün sözde il imamları ve iş adamının da yer aldığı çok sayıda şüphelinin de emniyetteki işlemleri sürüyor.

Soruşturma kapsamında FETÖ üyesi oldukları ve darbe girişimine destek verdikleri iddiasıyla gözaltına alınan aralarında Garnizon ve 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan, İl Jandarma Komutanı Albay Alaaddin Karsavuran ve Artuklu İlçe Emniyet Müdürü Cumali Kocaman'ın da bulunduğu 59 kişi tutuklanmıştı. Açığa alınan görevliler hakkındaki idari soruşturma da devam ediyor.

BİTLİS'TE ÖRGÜTÜN EKONOMİSİ

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma çerçevesinde, Bitlis merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren ve çoğunluğu esnaftan oluşan 6 şüpheli gözaltına alındı.

Polis ekiplerince ev ve eklentilerinde arama yapılan şahısların, bilgisayar ve iletişim araçlarına el konuldu.

Gözaltına alınanlar hakkında soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan esnaftan N.G.U'nun, ev ve eklentilerinde yapılan aramalarda, terör örgütünün elebaşı tarafından sözde "bereket ve işlerinin yolunda gitmesi" amacıyla okunarak ABD'den gönderildiği belirtilen ve "örgüt içindeki hiyerarşide şifre amaçlı kullanıldığı" değerlendirilen "F", "B", "E" ve "L" serilerinden 37 adet "1 dolarlık banknot" ele geçirildi. N.G.U'nun, emniyetteki ifadesinde, "1 dolarlık banknotların düğünden kaldığını" savunduğu öğrenildi.

TP BÖLGE MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

Batman'da FETÖ darbe girişimi kapsamında başlatılan soruşturmalar sürüyor. Soruşturma kapsamında TP Batman Bölge Müdürü Akın görevinden uzaklaştırıldı.

TARIMDAKİ OPERASYON

Buarada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Batman İl Müdürlüğü'nde FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.  Soruşturma kapsamında, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ö. T, müdür yardımcıları A.A. ve H.R. görevden uzaklaştırıldı.

419 PERSONEL AÇIĞA ALINDI

Batman'da,  Valilikten yapılan açıklamada, darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 419 kişinin kamu görevinden uzaklaştırıldığı belirtildi. Görevden uzaklaştırılan kamu görevlilerinden 24'ünün gözaltında olduğu kaydedilen açıklamada, adliyeye sevk edilen 23'ünün tutuklandığı ve 7'sinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

YÖK'TEN AÇIĞA ALINANLAR

YÖK'te dün itibarıyla devlet üniversitelerinde 440'ı profesör, 525'i doçent, 654'ü yardımcı doçent olmak üzere toplam 2 bin 239 akademik personel ile 654 idari personel, vakıf üniversitelerinde ise 79'u akademik, 18'i idari olmak üzere toplam 97 personel hakkında işlem başlatıldı.

Türkiye Kalkınma Bankasında da 10 kişi görevinden alındı.

AB Bakanlığında FETÖ'nün darbe girişimi sonrası yapılan çalışmalarda 16 kişi görevden uzaklaştırıldı, 6 kişinin de görevine son verildi.

Sağlık Bakanlığında 115'i yönetici, bin 504'ü hekim olmak üzere toplam 5 bin 581 personel görevinden uzaklaştırıldı.

Dışişleri Bakanlığındaki çalışmalar kapsamında büyükelçiler Gürcan Balık ve Tuncay Babalı'nın dahil olduğu merkezde bulunan 88 kişinin ilişiği kesildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığında 110, İçişleri Bakanlığında merkez ve taşra teşkilatlarında görevli 246 mülki idare amiri, 7 bin 899 emniyet, 614 jandarma ve aralarında sahil güvenlik komutanının da bulunduğu 18 sahil güvenlik personeli olmak üzere toplam 8 bin 777 personel görevden uzaklaştırıldı.

DİĞER KAMU KURULUŞLARI

Çankaya'daki Başbakanlık Ek Bina'da görevli 257 çalışan açığa alındı, Orman ve Su İşleri Bakanlığında 221 kişi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda 265 kişi görevden uzaklaştırıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca, merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatında çeşitli kademelerde görevli bin 112 personel açığa alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında FETÖ ile bağlantılı 167 personel görevden uzaklaştırıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında görevden uzaklaştırılan personel sayısı 599'a ulaştı, TOKİ Başkanlığında görevli 22 personel açığa alındı.

MEB'de merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik çalışma kapsamında 21 bin 738 çalışan açığa alındı, özel okullarda ise 21 bin 29 personelin çalışma ruhsatı iptal edildi. Böylece MEB'de özel eğitim kurumları da dahil görevden uzaklaştırılan personel sayısı 42 bin 767 oldu.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI

Milli Savunma Bakanlığınca 262 askeri hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı.

Ankara Üniversitesinde görevli 4 öğretim elemanı ile Bülent Ecevit Üniversitesinde 20'si öğretim üyesi, 11'i idari personel olmak üzere 31 kişi açığa alındı.

TRT'de 300, RTÜK'te de çeşitli unvanlardaki 29 personel görevlerinden uzaklaştırıldı.

TBMM'de de aralarında TBMM Genel Sekreter Yardımcıları Muhammed Bozdağ, Kemal Kaya ve Mustafa Tamirci'nin olduğu çok sayıda üst düzey bürokrat görevden alındı.

EKONOMİK BAKANLIĞI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığında 184, Maliye Bakanlığında bin 500, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda (BDDK) 86, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 300, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunda (EPDK) 25, Borsa İstanbul'da (BIST) 51 ve Sermaye Piyasası Kurulunda (SPK) 36 kişi açığa alındı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıyla bağlı kurumlarda toplam bin 379 çalışan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda bin 180 kişi görevinden uzaklaştırıldı, Kalkınma Bakanlığında açığa alınan personel sayısı cuma günü itibarıyla 97'ye yükseldi.

Öte yandan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kurumlarda 560, Ekonomi Bakanlığında 15, TÜİK'te 21 ve Sayıştayda 108 personel görevden uzaklaştırıldı.

TÜRKSAT AŞ'de ise 29 kişinin iş akitleri feshedildi.

Hazine Müsteşarlığında 62 kişi açığa alındı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile bağlı ve ilişkili kurumlarda ise 529 kişi açığa alındı.  Ekonomiyle ilgili bakanlıklarda görevden alınan kamu çalışanlarının sayısı 6 bin 172'ye yükseldi.


Yorum Yap