“Öldürülen geleceğimizdir!”

İzmir'de bir lise müdürünün öldürülmesi Eğitim camiasını ayağa kaldırırken, Diyarbakır'da Eğitim Bir Sen üyeleri, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto açıklamasında bulunarak, "Ölürülen geleceğimizdir" denildi.

“Öldürülen geleceğimizdir!”

Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şubesi İzmir’de bir lise müdürünün 2 öğrencisi tarafından tüfekle vurulmasının ardından basın açıklaması yaparak eğitimcilere yönelik şiddeti kınadı.

Eğitimcileri hedef alan ve hazin sonuçlara yol açan şiddet sarmalının her bakımdan üzücü olduğu kadar düşündürücü de olduğunu ifade eden Eğitim-Bir-Sen  No’lu Şube Başkanı Yunus Memiş, İzmir’in Ödemiş ilçesi Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in, öğrencisi tarafından tüfekle vurularak hayatını kaybettiği olayı gündeme getirdi.

“Allah’tan rahmet diliyoruz”

Hayatını kaybeden öğretmene Allah’tan rahmet, kederli ailesine, tüm eğitim camiasına ve millete başsağlığı dileyen Memiş, “Sebebi ne olursa olsun, iki lise öğrencisinin okul yöneticisine karşı öldürme kastıyla hareket etmesi, şiddetin vardığı noktanın en açık göstergesidir. Aynı gün Iğdır Merkeze bağlı MEV Anadolu Lisesinde Müdür Başyardımcısı olarak görev yapan Yücel Düzci ise, saldırıya uğrayan öğrencilerini korumaya çalışırken, gözü dönmüş kişilerin sopalı, bıçaklı, muştalı saldırısına uğramış, ağır yaralı olarak hastanede tedavi altına alınmıştır. Öğretmenimize acil şifalar diliyoruz.” dedi.

“Saldırıları kınıyoruz”

Memiş konuşmasının devamında, “Kim hangi amaçla yaparsa yapsın, genelde bütün vatandaşlarımızı, hususen eğitimcileri hedef alan şiddet saldırılarını kınıyoruz. Terör saldırıları sonucu şehit edilen Aybüke ve Necmettin öğretmenin acı, hüzünlü hatıraları hâlâ yüreğimizi dağlarken, kaygı verici boyutlara varan bu saldırılar da üzüntümüzü katmerleştiriyor, ilgililerin daha fazla seyirci kalmadan caydırıcı ve önleyici tedbirler almasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Cehaleti ortadan kaldırmalıyız”

Memiş, “Bu saldırılar geleceğimizi karartmakta, eğitim camiasını tedirgin etmekte, birçok mağduriyete neden olmaktadır. Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız.” şeklinde konuştu.

Memiş konuşmasında devamla, “Öğretmenlerimizden öğrencilerimize, yöneticilerimizden velilerimize kadar bütün eğitim camiasını, millet temelinde geniş bir aile gibi düşünüyoruz. Bizim nazarımızda her üyesiyle saygıya değer bu ailenin hangi ferdine olursa olsun, yapılan saldırıyı kayıtsız şartsız kınıyor, tel’lin ediyoruz.” diye konuştu.

“Emeğini yok sayan anlayış sebebidir”

Memiş açıklamada, “Son dönemlerde öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, eğitimdeki etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse bir figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren anlayış, bugün geldiğimiz noktanın sebebidir. Okul güvenliğinin öğretmenler tarafından sağlandığı bir eğitim-öğretim sürecini yaşıyoruz. Okul güvenliklerinin olmadığını, olanların da yetersiz olduğunu, okula giriş çıkışlarda yeterli güvenliğin sağlanmadığına dikkat çekmek istiyoruz.” dedi.

“Öğretmen şiddet yüzde 45’e yükseldi”

Öğretmenlere yönelik yapılan şiddetin verilerine değinen Memiş, “Öğrenci ve veli şiddetine maruz kalan öğretmenlerin oranı 1 yılda yüzde 41,4’ten, yüzde 45,4’e yükseldi. Şiddete uğrayan öğretmenlerin yüzde 87'si öğrenci veya veliden şikâyetçi olmadı. Öğretmenlerin şikâyetçi olmak istememelerin altında öğrencilerinin sicilinin bozulmaması kaygısı bulunuyor. Öğretmenin, öğrencinin geleceğini düşündüğünü kadar veli veya öğrenci kendi öğretmenini düşünmediğini ve kendisine değer vermediğini üzülerek müşahede etmekteyiz.” ifadelerine yer verdi.

“Öldürülen bizim geleceğimizdir”

Memiş son olarak, “Giderek artış gösteren, bazısı ağır yaralama bazısı da cinayetle neticelenen bu saldırılar karşısında öğretmenlerimiz kendilerini savunmasız hissetmekte, yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğin itibarını artıracak politikalar beklemektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, saldırılar sonucu hayatını kaybeden bütün öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, saldırıya uğrayan bütün eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz. Çünkü saldırıya uğrayan, öldürülen bizim geleceğimizdir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Diyarbakır Söz