Görüş Bildir

124 saat sonra kurtarıldılar!

Diyarbakır'da ekipler enkazdan bir köpek ve 2 yavrusu ile sülünü kurtardı

124 saat sonra kurtarıldılar!

"Asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır'da yıkılan binaların enkazından bir köpek ve 2 yavrusu ile sülün çıkarıldı. Hasar gören bir başka binada ise mahsur kalan kedi kurtarıldı

Depremde yıkılan merkez Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi Cengizler Caddesi'ndeki Hisami Apartmanı'nda enkaz altında kalanların kurtarılması amacıyla AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, polis, jandarma ve itfaiye ekiplerinin yürüttüğü arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Ekiplerin çalışmasıyla enkaz altından 124 saat sonra anne köpek ve 2 yavrusu kurtarıldı. Hafif yaralı olarak enkazdan çıkarılan köpekler veterinere götürüldü.

Köpekleri enkazdan kurtaran ekipte yer alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Arama ve Kurtarma Biriminde (AKUB) görevli öğretmenlerden Ali Alioğlu, gazetecilere, bir ses duymaları üzerine sessizlik uyarısında bulunduklarını söyledi.

ENKAZ ALTINDAN KURTARILDI

Titizlikle yürüttükleri çalışma sonucu sesin anne köpek ve 2 yavrusuna ait olduğunu belirlediklerini anlatan Alioğlu, "Canlarımızı sağlıklı bir şekilde çıkardık. Dün kurtardığımız anne ve çocuğu için ne hissettiysek aynı duyguları hissettik. Bizim için her canlı önemli." dedi.

Köpeklerin vücutlarında küçük çapta kırıklar tespit edildiğini dile getiren Alioğlu, veteriner tarafından köpeklerin aşılandığını, sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Siirt'ten gelen AFAD ekibinde yer alan Sefter Kalkan da koordineli şekilde yürüttükleri çalışmalarda ulaştıkları ve sağ olarak enkazdan çıkardıkları her canlının kendilerini mutlu ettiğini, tüm yorgunluklarının geçtiğini ifade etti.

Merkez Yenişehir ilçesi Kooperatifler Mahallesi Kurtismailpaşa 2. Sokak'taki Sözel Apartmanı'nda yürütülen çalışmada da UMKE ekipleri enkaz altından 126 saat sonra sülün kurtardı.

Çadıra götürülen kuşa yiyecek ve su verildi.

UMKE görevlisi Mehmet Yaşa, daha çok canlıya ulaşmak için çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

 Mahsur kalan kedi de kurtarıldı

Öte yandan, Yıkılan binanın yanında bulunan bir apartmanın ikinci katındaki dairede bir kedinin mahsur kaldığını gören Siirt İtfaiyesi ve Dicle Elektrik Dağıtım AŞ ekipleri, harekete geçti.

Kedinin sahibi Medine Bayram ve ekipler, sepetli vinçle eve girerek, mahsur kalan kediyi kurtardı.

Kafese konulan kediyi teslim alan Bayram, AA muhabirine, deprem nedeniyle boşaltılan binanın yakınına birkaç kez gelmesine rağmen kedisini bulamadığını söyledi.

Ekiplerin dikkati sayesinde kedisinin kurtarıldığını belirten Bayram, görevlilere teşekkür etti.

Etiketler: