28 şubat ruhu hortladı

Batman Üniversitesinde sular durulmuyor. 56 STK temsilcisi Rektör Durmuş'u istifaya çağırırken, "Kılık kıyafet" uygulmasıyla, 28 Şubat ruhunun horlatılmaya çalışıldığını bildirdi.

28 şubat ruhu hortladı

Batman’da Eğitim Bir-Sen öncülüğünde, BTÜ merkez kampüsünde bir araya gelen 56 sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş’a, İslami İlimler Fakültesi Dekanlığına gönderdiği, “Tamamıyla kapalı, pardösülü, peçeli ve gözlüklü halde, kimliği net olarak anlaşılamayan öğrencilerin tedirginliğe yol açtığı” ifadelerinin yer aldığı yazısı nedeniyle tepki gösterdi. Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Ergin, "28 Şubat ruhunun hortladığı bu yazıda ‘Tamamen kapalı, pardösülü, peçeli, gözlüklü’ olanlar olağan şüpheli ilan edilmiştir. Rektör, kız öğrencilerin kılık ve kıyafetinden kaynaklı olarak bugüne kadar ne tür tehlike arz eden durumların yaşandığını, hangi kesimlerin endişe ve tedirginlik duyduğunu, bu açıklamayla hangi merkezlerin ve kimlerin hassasiyetlerini merkeze aldığını izah etmelidir” dedi. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen olarak, 12 milyon 300 bin imza ile 28 Şubat artığı yasakların sadece kalkmasını değil, bir daha hortlamamak üzere tamamen yok olmasını hedeflediklerini belirten Ergin, “ Batman Üniversitesinde bugüne kadarki tasarruflarıyla o makama layık olmadığını gösteren Durmuş derhal istifa etmelidir. İstifa etmezse, YÖK, işin vahameti ve ülkenin selameti açısından rektörü bir an önce görevden almalıdır.”

HABER MERKEZİ

Batman'da faaliyet gösteren 56 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, öğrencilere yönelik kıyafet uygulaması nedeniyle Batman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aydın Durmuş'a, tepki amaçlı ortak açıklama yaptı. Rektör Prof. Dr. Durmuş'u istifaya çağıran sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri, "Tamamen kapalı, pardösülü, peçeli, gözlüklü olanlar olağan şüpheli ilan edilmiştir. Rektör derhal istifa etmelidir" dedi. Batman Üniversitesi'nde, rektörlüğün İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı'na gönderdiği ve kampusundeki bazı öğrencilerini kıyafetlerinden dolayı uyarılması ile gereğinin yapılmasını istediği yazının sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle bir öğretim üyesinin görevden uzaklaştırıdı. Bugün 56 sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ortak basın açıklaması yaparak Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş'u istifaya çağırdı. STK TEMSİLCİLERİ TEPKİLİ

Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Davut Okçu'nun görevden uzaklaştırılması ardından, aralarında Memur-Sen'in de olduğu 56 STK temsilcisi, Düşünce ve İnanç platformu bileşenleriyle ortak basın açıklaması yaptı. Üniversite Merkez Kampusu önünde toplanan STK temsilcilerinin ortak açıklamasını dönem sözcüsü olan Memur-Sen Şube Başkanı Mehmet Ergin okudu. Rektör Prof. Dr. Durmuş'un derhal istifa etmesini isteyen Ergin, şöyle dedi:

İSTİFA ET ÇAĞRISI YAPILDI

"Rektör Durmuş imzasıyla üniversitenin İslami İlimler Fakültesi'ne gönderdiği resmi yazıda, 'tamamıyla kapalı, pardösülü, peçeli ve gözlüklü vaziyette bayan olduğu net olarak anlaşılamayan öğrencilere çok sayıda kişilerin şahit olduğu ve bu durumun endişe ve tedirginliğe yol açtığı' iddialarıyla dekanlıktan öğrenciler hakkında 'Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliği' kapsamında işlem yapılmasını talep etmiş, dekanlık makamı da öğrencileri uyarmak maksadıyla Rektörlük emirlerini 400'ün üzerindeki öğrenciye sosyal paylaşım sitesi üzerinden ulaştırmıştır."

Türkiye'de 28 Şubat ruhunun hortlatıldığını öne süren Ergin, şöyle devam etti:

28 ŞUBAT RUHU YAŞATILIYOR

"Bu yazıda 'tamamen kapalı, pardösülü, peçeli, gözlüklü' olanlar, olağan şüpheli ilan edilmiştir. Rektör, kız öğrencilerin kılık ve kıyafetinden kaynaklı olarak bugüne kadar ne tür tehlike arz eden durumların yaşandığını, hangi kesimlerin endişe ve tedirginlik duyduğunu, bu açıklamayla hangi merkezlerin ve kimlerin hassasiyetlerini merkeze aldığını izah etmelidir. Güvenlik endişesiyle kılık kıyafete müdahaleye hazırlanan Rektörlük, 3 yıldır faaliyette bulunan ve 5 okulunun öğretim yaptığı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasına bir tek kamera bile taktırmamıştır. Öğrencilerin tanınmamasını, güvenlik gerekçesi olarak sunan Rektör iyi bilmelidir ki, biz bu mantığı çok iyi tanıyoruz. Bilindiği gibi kıyafet konulu yazı tüm öğrencilere dekanlık tarafından tebliğ edilmiş, hocalar bu yazıdan, öğrenciler vasıtasıyla haberdar olmuştur. Bu gerçeklere rağmen hedef şaşırtmak kurnazlığını seçen Rektör, İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı'na gönderilen yazının ortaya çıkmasından Yrd.Doç.Dr. Davut Okçu'yu sorumlu tutmuş ve açığa almıştır. Oysa sosyal medya ve yazılı-görsel basında Davut Okçu'nun bu konu ile ilgili hiçbir paylaşımı olmamıştır. Yaptığı hukuksuzluklara sessiz kalmayan kişileri açığa almak için bu tür fırsatlar kollayan anlayış, üniversite yönetmeye muktedir değildir."

'Rektör istifa' dövizleri taşıyan STK temsilcileri, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Batman Üniversitesi Röktürlüğünün İslami İlimler Fakültesine gönderdiği yazının sosyal medyada yer alması üzerine Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Davut Okçu'dan sonra Fakülte Sekreteri Suat Günzüt ve memur Mehmet Kadri Mamiş'in de yürütülen soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldıkları belirtildi.

REKTÖRDEN YENİ AÇIKLAMA

Gelen tepkiler üzerine Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, yaptığı açıklamada, üniversitede tesettür ve başörtüsüyle ilgili herhangi bir yasağın olmadığını iddia etti. Durmuş, kendisinin imzalı resmi belgede, kılık kıyafeti yasaklayıcı hiçbir ibarenin bulunmadığını, sehven yazılan "Yükseköğretim Kurumları Kılık Kıyafet Yönetmeliği" diye bir yönetmeliğin de olmadığını kaydetti.

Açıklamasında dini hassasiyetinin bilinmesi nedeniyle bölgede ve ülkede huzursuzluk çıkarılmak istendiğini savunan Durmuş, "Üniversitemizde tesettürle ilgili en ufak bir kaygı yok, en ufak bir tedirginlik yok, Bunu kamuoyuna duyurmak istiyorum. Kesinlikle gündemimizde böyle bir konu yok. 11 aylık Rektörlüğüm boyunca öğrencilerimizin kıyafetlerinden tutunda yemeğine kadar her türlü desteği sağlıyoruz. Bugüne kadar kılık kıyafet ile ilgili en ufak bir söylemimiz olmamışken, bu günden sonra neden olsun? Çok şükür, öğrencilerimiz arasında hiçbir problem bulunmamaktadır." diye konuştu. 

Kaynak: Diyarbakır Söz