Görüş Bildir

44 kişi adliyede

44 kişi adliyede

DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Jin News editörü Roza Metina’nın da bulunduğu 44 kişi adliyeye sevk edildi.

PKK'nın "yasama" organı olduğu iddia edilen Demokratik Toplum Kongresi'yle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında geçtiğimiz hafta gözaltına alınan ve bir kısmı ilk ifadelerinden sonra serbest bırakılan kişilerden 44'ü dün öğleden sonra Adliye'ye sevk edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) dönük yürütülen soruşturma kapsamında 20 Kasım’da 101 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Aynı gün sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli İstanbul, İzmir ve Adıyaman’dan bir çok adrese polislerce baskınlar düzenlendi. Baskın sonucu 24’ü avukat olmak üzere 72 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından 22 avukat aynı gün içerisinde serbest bırakıldı.

ADLİYE SEVK EDİLDİLER

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6 kişinin de Cumartesi günü emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. 4 gündür Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan ve aralarında Jin News editörü Roza Metina’nın da bulunduğu 44 kişi ise ifade işlemlerinin tamamlanması üzerine bugün adliyeye sevk edildi. 44 kişinin savcılıkta ifadeleri alınmaya devam ediliyor. 

KAYA SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, adli kontrol şartıyla sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından serbest bırakıldı.

TTB MERKEZ KONSEYİ

Öte yandan, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Diyarbakır Tabip Odası, TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın gözaltına alınmasına ilişkin oda binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan ve yöneticiler katıldı.

‘BU İŞLEM VİCDANA AYKIRIDIR’

“TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılsın” başlıklı açıklamayı okuyan Tabip Odası Başkanı Elif Turan, Gökalp’ın 20 Kasım günü saat 05.00 sularında gözaltına alındığını hatırlattı. Dr. Şeyhmus Gökalp adresi ve işyeri bilinen bir hekim olarak savcılığa çağrılması halinde ifade verebilecek durumdayken, insani hakları gözetilmeden sabahın erken saatlerinde yapılan bu işlemi kınayan Turan, “Bu işlem vicdana aykırıdır. Pandemi döneminde hekimlerin izinleri, istifaları ve emekliliklerine bile yasak getirilirken, bir hekim olan Dr. Gökalp’ın sağlık hizmeti vermekten alıkonularak 3 gündür gözaltında tutulması akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Pandemi döneminde gözaltı ortamının koşulları da göz önüne alındığında, Dr. Gökalp ve beraberindekiler sağlık sorunları yaşamaları halinde sorumluluk bu işlemleri yapanların olacaktır. Daha önce de benzer gözaltılarda da gözaltına alınan kişilerin Covıd-19 hastalığına yakalandığı unutulmamalıdır” dedi.
Etiketler: |