9. Paket geliyor

Bakan Tunç: Seçimden sonra da 9'uncu Yargı Paketi'ni gündeme getireceğiz.

9. Paket geliyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Seçimden sonra da 9'uncu Yargı Paketi'ni gündeme getireceğiz. Orada da yargının hızlandırılmasına yönelik, Ceza Mahkemesi Kanunu'ndan cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya ve suçla mücadeleye yönelik önemli tekliflerimiz, düzenlememiz olacak ve milletvekillerimizin takdirlerine sunacağız" dedi.                                              

Adalet Bakanı Tunç, bir dizi programa katılmak için Kastamonu'ya gitti. Vali Meftun Dallı'yı makamında ziyaret eden Tunç, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı, Valilikte düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Tunç, TBMM'de görüşmeleri devam eden 8'inci Yargı Paketi'nin 16 maddesinin gece yarısı kabul edildiğini belirterek, "43 maddeden oluşuyor, devam eden maddeleri var. Buradaki amaç yargı hizmetlerinin etkinliğinin artırılması, vatandaşlarımızın adalet hizmetlerinden memnuniyetinin en üst seviyeye çıkartmak, yargının hızlandırılmasına yönelik usuli düzenlemeleri hayata geçirmek.

Yine Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) süreç içerisinde iptal ettiği usule ilişkin maddeler vardı, onların düzenlenmesine yönelik maddeler var. Suçla etkin mücadele, terörle etkin mücadele bakımından önemli gördüğümüz hususlar var. Kişisel verilerin korunması hassasiyetle korunması gerekiyor.

Vatandaşlarımızın kişisel verilerinin yurt dışına aktarılması hususunda sorumlulukları belirleyen, o şirketlere veri sorumlusu ve onların cezai mahiyelerini belirleyen önemli düzenlemeler var. Türk Ceza Kanunu'nun hem suç örgütleri bakımından hem de terör örgütleri bakımından 220 ve 314'üncü maddeleri var.

O maddelerde, 'Örgüt üyesi olmamakla beraber, örgüt adına suç işleyen kişi örgüt üyesi gibi cezalandırılır' maddesi vardı. AYM bunu iptal etti. Bunu ağır bir yaptırım olarak gördü, orantılı bir ceza değil şeklinde bir gerekçe ile iptal söz konusu oldu. Bu iptal neticesinde yasal düzenlemeyi gerçekleştirmek gerekiyor. Terörle mücadelede bir zafiyetin olmaması gerekiyor.

Şu anda milletvekillerimiz duyarlı davrandılar ve bir an önce o maddenin düzenlemesi ile ilgili teklifi Genel Kurul'un önüne getirdiler. Genel Kurul'da görüşülüyor. Orada terör örgütü üyesi olmamakla beraber, örgüt adına suç işleyenlerin cezasını yeniden belirliyoruz" dedi.

'SUÇLA MÜCADELEYE YÖNELİK ÖNEMLİ TEKLİFLERİMİZ OLACAK'

Yargılamaların uzun sürmemesi noktasındaki çalışmaların devam ettiğini kaydeden Bakan Tunç, "Yargının hızlandırılması hem bu teklifte var hem de 9'uncu Yargı Paketi hazırlıklarını neredeyse tamamladık.

Seçimden sonra da 9'uncu Yargı Paketi'ni gündeme getireceğiz. Orada da yargının hızlandırılmasına yönelik, Ceza Mahkemesi Kanunu'ndan cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya ve suçla mücadeleye yönelik önemli tekliflerimiz, düzenlememiz olacak ve milletvekillerimizin takdirlerine sunacağız" diye konuştu.

BAKAN TUNÇ, SEÇİM GÜVENLİĞİNE YÖNELİK ELEŞTİRİLERE ŞÖYLE YANIT VERDİ:

"Türkiye'de seçim güvenliğine ilişkin hiçbir endişe yoktur. Türkiye'de seçimler dünyaya örnek şekilde gerçekleşir. Sandıklar, İlçe Seçim Kurulları, İl Seçim Kurulları ve YSK (Yüksek Seçim Kurulu) vardır.

Hem partilerin hem de yargının gözetim ve denetimindedir. Tarafsız ve bağımsız yargı gözetiminde gerçekleşiyor. Kimin nerede oy kullanacağı internette yayınlanır, herkes komşularının sandığında oy kullanacağını görür. Seçim tutanakları YSK'nın resmi sitelerinde yayınlanır. Dünyada bu kadar şeffaf seçim yapan belki ikinci bir ülke yoktur.

O nedenle Türkiye'nin seçimleri örnek seçimdir. Dolayısıyla seçim güvenliği bakımından gerek güvenlik güçlerimizin aldığı tedbirler, yargımızın, YSK'nın aldığı tedbirler vardır. Aylar öncesinde bu tedbirler alınmıştır. Hiçbir sorun olmadan bu sürecin gerçekleşeceğine inanıyoruz. Adaylıklarla ilgili itirazlar söz konusu.

Bu itirazlarla ilgili ilçe seçim kurullarının vermiş olduğu kararlar il seçim kurulları tarafından denetlenir. Orada da bir hata varsa YSK'ya gider, onun da vereceği karar kesin olur. Hak ihlali olmadan süreç devam eder."

HABER MERKEZİ

Kaynak: Diyarbakır Söz