Görüş Bildir

AK Parti'nin kapatılmasını istedi

Vatan gazetesi yazarı Mustafa Mutlu, Anayasa Mahkemesi'nin geçmişte AK Parti’ye kapatma cezası vermemesini eleştirerek, “Bu demokrasiye ihanettir.” iddiasında bulundu.

AK Parti'nin kapatılmasını istedi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şubesi'nin, Denizli Esnaf Sarayı'nda düzenlediği 'Demokrasinin Neresindeyiz' konulu söyleşiye ADD Denizli Şube Başkanı Gülizar Biçer Karaca, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, İşçi Partililer ve dernek üyeleri katıldı.

Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Vatan gazetesi yazarı Mustafa Mutlu, AK Parti’nin Anayasa Mahkemesi tarafından laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmaktan hüküm giydiğini, ancak kapatılmadığını belirterek o günkü kararı eleştirdi. Mutlu, “Bu suçları işleyen partinin atası kapatılmış, yöneticilerine beşer yıl siyaset yasağı getirilmiş. Örnek de var. Bir insanı veya bir suçlu buluyorsunuz, sonra da onu cezalandırmayıp toplumun içine sokuyorsanız, aman ha yandık. Anayasa Mahkemesi suçu tanımladı. Suçlu. Ceza; kapatılması gerekir. Ben de biliyorum 5 yılda siyasetten men cezası verilmesi gerekir. Bizde ne oldu? Avrupa Birliği ayağa kalktı. Cemaat ayağa kalktı, Amerika ayağa kalktı, yetmez ama evetçiler ayağa kalktı. AK Parti'yi nasıl kapatırsınız? Bu demokrasiye ihanettir. Ulan bu herif laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmaktan suçlu bulunmuş. Demokrasiyi bu adamlar katlediyor. Anayasa Mahkemesi buna karar vermiş sen ne demokrasisinden bahsediyorsun. Bunun yaşaması var olması zaten demokrasiyi tehdit.” iddialarını sıraladı.

Dava sürecinde kendisinin de tereddüde düştüğünü itiraf eden Mustafa Mutlu, “Ama öyle bir lobi işledi ki biz bile o gün bunları yazarken ‘acaba biz yanılıyor muyuz?’ diye beşer onar kez okumak zorunda kaldık hukuk kitaplarından. Sonuçta açıklandı; hazine yardımından şu kadar kesinti. Eee siyaset yasağı filan da yok. Bu adam bu suçu bundan sonra işlemezse enayidir.” diye konuştu.

Etiketler: