Görüş Bildir

Anayasa Mahkemesi'nden 'Öcalan'a özgürlük' kararı

Anayasa Mahkemesi, Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü istemek, bunun için kampanya düzenlemek ve kampanya formlarında Öcalan'ın fotoğrafının bulunmasını "düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında” olduğuna karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM),  Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü isteyen kampanya kapsamında, Öcalan'ın fotoğraflarının yer aldığı formları dağıtan 2 kişiye, "Örgüt propagandası yapmak"tan verilen 10 aylık hapis cezasının "düşünce ve ifade özgürlüğünün ihlali" olduğuna karar verdi.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 6 Şubat 2015'te Öcalan ve siyasi tutuklulara özgürlük isteyen, üzerinde Öcalan'ın fotoğrafları bulunan formları imzaya açan Berrin Baran Eker ve Muzzaffer Özbek'in formlarına Tekirdağ 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin toplatma kararı gerekçesiyle el konuldu.  Öcalan'ın fotoğrafının üzerinde olduğu "Abdullah Öcalan'a Özgürlük İmza Formu" başlığı taşıyan ve "Abdullah Öcalan'a Türkiye'deki siyasi tutsaklara özgürlük talebini destekliyorum. Öcalan'ın özgürlüğü Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürdistan'daki barış süreci için en önemli adım olacaktır."  açıklaması yer alan form nedeniyle Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyesi Eker ve Özbek'e "Örgüt propagandası yapmak"tan dava açıldı.

İLK DURUŞMADA MAHKEME 10 AY HAPİS VERDİ

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Eker ve Özbek'e 5 Mayıs 2015 yılında "Örgüt propagandası yapmak"tan ayrı ayrı 10'ar ay hapis cezası verildi. Hapis cezasında, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) karar verdi. Başvurucuların avukatının yaptığı itiraz başvurusu ise Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildi.

ADALET BAKANLIĞI BAŞVURUNUN REDDİNİ İSTEDİ

Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolunun açılmasıyla başvurucuların avukatı Gülşen Özbek, müvekkillerinin "düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Adalet Bakanlığı ise gönderdiği savunmada, "terörizmi veya terör faaliyetlerini, liderlerini, yöneticilerini, terörizmin amacını ve araçlarını meşru gösterecek şekilde faaliyetler gerçekleştirilmesinin ifade özgürlüğü hakkı bağlamında değerlendirilmemesi" gerektiği görüşünü savundu.

'MAHKUMİYET DEMOKRATİK TOPLUM DÜZENİNE MÜDAHALEDİR'

Kararı iç hukuk ve Avrupa Birliği mevzuatı kapsamında değerlendiren AYM, düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlara atıfta bulunarak başvurucuların düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verdi.

YENİDEN YARGILANACAKLAR

Tazminat talebini reddeden AYM, ihlalin ortadan kaldırılması için Eker ve Özbek'in yeniden yargılanması için dosyanın Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.
Etiketler: | |