Görüş Bildir

Arınç’tan Demirtaş açıklaması: Yargıçlar özgürlükçü düşünsünler

Arınç’tan Demirtaş açıklaması: Yargıçlar özgürlükçü düşünsünler

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, “Tutukluluk cezaya dönüşmemeli” dedi. Arınç, Osman Kavala'nın tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, Habertürk'te katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“DEMİRTAŞ’IN KİTABINI OKUDUM”

Arınç, yargı reformu konuşulurken gazeteci Deniz Zeyrek'in Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

 “Selahattin Demirtaş ile ilgili bütün iddia 2014’te yaşanan olaylar. O zaman Diyarbakır ve bazı illerde katliamlar yaşandı. O dönem Başbakan Davutoğlu ben de hükümet sözcüsüydüm. O olaylardan yargılama oldu. Çok sayıda kişi yargılandı. Ama Demirtaş bunlardan yargılanmadı. Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş’ı anlamak için onun yazdığı kitap var Devran isminde. Lütfen alıp onu okuyun. Ben korona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerine değişimler olacak. Yargıçlar özgürlükçü düşünsünler.”

Arınç, Osman Kavala’ya ilişkin ise, “Osman Kavala 2017’den beri 3 buçuk yıldan beri tutuklu. Hemen hemen her olayla ilgili iddianameleri getiriyorlar. Ben de bunu okudum. Halen tutuklu kalmasına hayret ediyorum. 30 yıllık ceza avukatıyım. Bu iddianameleri okuduğumda çocuk bile yazmaz bu iddianameleri dedim. Hatta cübbemi giyeyim dedim. Bizim camiadan bir trol, ‘Cübbeli Bülo’ demişti” diye konuştu.
Etiketler: |