Görüş Bildir

Barzani'den geri adım!

Barzani'den geri adım!

"Bağımsızlık Referandumu geride kaldı" diyen Neçirvan Barzani, "Biz anayasa ve Irak'ın bütünlüğünden yanayız" dedi.

IKBY Başbakanı Barzani:  "Irak yönetimi ile anayasal çerçevede bütün sorunları çözmek için müzakere başlatmaya hazırız. Anayasanın bütün maddelerinin riayet edilmesi gerekiyor. Biz anayasa ve Irak'ın bütünlüğünden yanayız"

Önceki gün Türkiye üzerinden Fransa'ya giden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Elysee Sarayı'nda ransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda IKBY Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani de hazır bulundu.

Irak'taki Kürtlerin haklarına önem verdiğini belirten Macron, Barzani ile terörle mücadele ve Peşmerge konularını konuştuklarını ifade etti. Macron, Barzani ile 25 Eylül'de yapılan IKBY'deki gayrimeşru referanduma da değindiklerini belirterek, "Fransa, Irak'ın güçlü olmasına ve Irak'ın toprak bütünlüğüne önem veriyor." ifadelerini kullandı.

Kürt halkı için, Talabani'nin burada olmasının önemli bir sembol olduğunu vurgulayan Macron, Fransa'nın gelecek hafta ve aylarda bu diyaloğun sürmesi için her şeyi yapacağını belirtti.

BARZANİ'DEN GERİ ADIM

Barzani ise Macron'a teşekkür ederek, Fransa'nın Irak'ta yaşanan sorunların çözümünde önemli bir rol oynadığını kaydetti.  Anayasal çerçevede Irak'ın bütünlüğüne önem verdiklerini ifade eden Barzani, Bağdat yönetimi ile bir sorunları olmadığını söyledi.

Barzani, "Irak yönetimi ile anayasal çerçevede bütün sorunları çözmek için müzakere başlatmaya hazırız. Anayasanın bütün maddelerine riayet edilmesi gerekiyor. Biz anayasa ve Irak'ın bütünlüğünden yanayız." açıklamasında bulundu.

"Referandum ile ilgili yeni bir süreçteyiz, referandum bitti. Bu konu ile ilgili görüşlerimizi paylaştık." diyen Barzani, Irak Federal Mahkemesinin kararına saygı duyduklarını ve kendileri için önem teşkil eden noktanın Irak'ta bütünlük sağlanıp sağlanamayacağı olduğunu söyledi.

Basın toplantısının ardından gazetecilere açıklama yapan Elysee yetkilisi, bir soru üzerine, Türkiye'nin, IKBY'deki gayrimeşru referandumla ilgili pozisyonunu açık bir şekilde dile getirdiğini ifade ederek, Fransa'nın Türkiye ile sıkı bir diyalog içeresinde olduğunu, Irak ve IKBY konuları dahil bölgedeki sorunlar hakkında bilgi alışverişinde bulunduğunu belirtti.