Görüş Bildir

Beşiktaş şehitleri

Beşiktaş şehitleri

Önceki akşam Vodafone Arena'da oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrası Çevik kuvvet polisine bombalı saldırı düzenlendi. 2 patlamanın olduğu bölgede 30 polis 7 sivil ve henüz kimliği belirlenemeyen 1 kişi şehit oldu.

2 patlamanın olduğu bölgede 30 polis 7 sivil ve henüz kimliği belirlenemeyen 1 kişi hayatını kaybetti. Beşiktaş Vodafone Arena yakınında düzenlenen saldırılar nedeniyle Türkiye genelinde bir günlük milli yas ilan edildi. Beşiktaş şehitlerinin, hayat hikayeleri de dramlar içeriyor. İşte Türkiye'nin ört bir tarafını yasa boğan şehitlerin, özetle hayat hikayeleri.

HATAYLI İLKER

Şehit olan polislerden 27 yaşındaki İlker Uylaş'ın Hatay'daki baba evine ateş düştü. Merkez Antakya İlçesi'nde oturan, Hatay Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bekçi olan baba Behçet Uylaş'a, oğlunun şehit haberi emniyet görevlileri tarafından verildi. 7 yıllık polis memuru olan oğlunun şehit haberini alan annesi Havva Uylaş fenalık geçirdi.

Acı haberi aldıktan sonra güçlükle ayakla durabilen şehidin babası Behçet Uylaş da yakınları tarafından teselli edilmeye çalışıldı. 4 aylık evli olan şehit İlker Uylaş'ın ailesinin oturduğu sokağa Türk bayrakları asıldı. Ağabeyi de kendisi gibi polis memuru olan İlker Uylaş'ın Hatay Asri Mezarlığı'ndaki şehitlikte toprağa verileceği açıklandı.

SİVEREK'Lİ SORKUT

Saldırıda şehit olan polis memurlarından Süleyman Sorkut'un Diyarbakır'da ikamet ettiği ve Şanlıurfa'nı n Siverek ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi. Bugün havayoluyla Diyarbakır'a getirilecek olan şehidin cenazesinin saat 14.00'de düzenlenecek törenin ardından Siverek Şehitliği'ne defnedilecek. Temmuz 2016'da polis memuru olarak göreve başlayan Süleyman Sorkut'un ağabeyi Yunus Ferhat Sorkut'un ise Didim Cumhuriyet Savcısı olduğu öğrenildi.

MALATYALI DOĞAN

Saldırıda yaralanan ancak hastanede şehit düşen Çevik Kuvvet Polisi Okan Doğan'ın Malatya'nın Battalgazi İlçesi Selçuklu Mahallesi'ndeki baba ocağına acı haber ulaştı. Acı haberi alan şehidin yakınları gözyaşlarına boğuldu. Şehidin yakınları babaevine dev bir Türk Bayrağı astı. Mahallede bulunanlar da evlerine bayraklar astı. Malatya'nın Yazın İlçesi nüfusuna kayıtlı, 2 yıldır polis olarak görev yaptığı, bekâr olduğu öğrenilen ve ailesinin 4 çocuğunun en küçüğü olan şehit Okan Doğan'ın babası Yusuf ve Nadriye Doğan oğullarının şehit düştüğünün haberini aldıktan sonra bu sabah İstanbul'a gittiği belirtildi. Çevik kuvvet polisi Okan Doğan'ın cenazesinin yarın Malatya'da ikindi namazı ardından toprağa verilecek.

SAMSUNLU ÖZTÜRK

Şehitlerden biri de Samsunlu polis memuru Mustafa Öztürk'tü. Şehit Öztürk'ün Çarşamba İlçesi Sarıcalı Mahallesi Yunus Emre Caddesi'nde bulunan baba evine acı haberi ulaştı. Samsun'un Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ramazan Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Tuncer İğneli, şehit Öztürk'ün baba evine giderek annesi Nurcan ve babası Ahmet Öztürk'e acı haberi verdi. Evlatlarının şehit haberini alan acılı anne ve baba gözyaşlarına boğuldu. Bekar olan Mustafa Öztürk'ün 2.5 yıllık polis olduğu belirtilirken kardeşinin de Trabzon Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde öğrenci olduğu ifade edildi.

VAN'LI İDİL

27 yaşındaki Soner İdil'in memleketi Van'a da ateş düştü.  Şehit polis memuru Soner İdil'in Van'ın Çatak İlçesi nüfusuna kayıtlı olduğu belirtildi. Bekar olan İdil'in 3 ay önce göreve başladığı ve ailesinin şehidin cenazesini almak için İstanbul'a gittiği belirtildi.

ÇORUMLU ZENGİN

Çorum'un Sungurlu İlçesi Güvendik Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu ifade edilen şehit Mehmet Zengin'in ailesinin Ankara'da yaşadığı kaydedildi. Şehit Zengin'in Çorum'da bulunan akrabaları ise acı haberi aldıktan sonra hüzne boğuldu.

TIP ÖĞRENCİSİ

Şehitler arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Sinoplu 21 yaşındaki Berkay Akbaş'ın da bulunduğu belirtildi. Akbaş'ın arkadaşlarıyla birlikte hafta sonunda gezmek için İstanbul'a gittiği kaydedildi.

CHP Sinop merkez ilçe eski başkanı inşaat mühendisi Salim Akbaş ile Zeynep Akbaşçiftinin çocukları Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi 1'inci sınıf öğrencisi Berkay Akbaş, hafta sonu gezmek için arkadaşlarıyla birlikte Ankara'dan İstanbul'a gitti. Dün gece arkadaşlarıyla birlikte içinde bulunduğu otomobilin Vodafone Arena Stadı'nın önünden geçişi sırasında, stat yakınındaki çevik kuvvet ekiplerine yönelik bombalı saldırı yapıldı. Otomobilde vücuduna parça isabet eden Akbaş, ağır yaralandı. Akbaş, ambulansla kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

KAYSERİLİ İKE

Çevik Kuvvet polislerinden Yasin İke'nin memleketi Kayseri'ye acı haber ulaştı. Şehit polisin Kayseri'deki ailesine acı haber bu sabah ulaştı. Acı haberi alınca fenalaşan Yasin İke'nin anne ve babası Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

ZONGULDAKLI MÜDÜR

Bombalı saldırı sonucu şehit düşen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürü Vefa Karakurdu'nun cenazesinin memleketi Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde defnedileceği öğrenildi. Şehit Emniyet Müdürü Vefa Karakurdu'nun babası Erdal Karakurdu'nun da oğlu gibi emniyet müdürü olduğu ve yaklaşık 15 yıl önce emekliliğe ayrıldığı ifade edildi. 2 çocuk sahibi emekli Emniyet Müdürü Erdal ve Sabriya Karakurdu çiftinin şehit olan oğulları Emniyet Müdürü Vefa Karakurdu'nun kardeşi Sabri Ferda Karakurdu'nun da 2008 yılında Ereğli ilçesine bağlı Gülüç beldesinde geçirdiği trafik kazası sonucu 3 arkadaşı ile birlikte hayatını kaybettiği öğrenildi. Karadurdu'nun saldırıdan hemen önce, "Bin 500 Bursalı geldi ama bak olaysız bitti" dediği ortaya çıktı.

GAZİANTEPLİ SERİN

Çevik Kuvvet polislerinden Adem Serin'in Gaziantep'teki ailesine acı haber verildi. Şehidin bir ay sonra nişanlanacağı öğrenildi. İstanbul Beşiktaş'teki terör saldırısında şehit olan Adem Serin'in acı haberi, Gaziantep'in Şehitkamil ilçesine bağlı Eyüp Sultan Mahallesi 38. Cadde'de oturan ailesine verildi. Acı haber üzerine Şehitkamil Belediyesinde temizlik işçisi olarak çalışan baba Adem ve anne İsminur Serin gözyaşlarına boğuldu. Yaklaşık 4 yıldır İstanbul'da görev yapan Adem Serin'in yeni sözlendiği ve 1 ay sonra nişan yapmaya hazırlandığı öğrenildi.

ADANALI OĞUZ

Adana'nın Aladağ ilçesi Gıcak Mahallesi nüfusuna kayıtlı olan 6 yıllık polis memuru 31 yaşındaki Adem Oğuz, ilk görev yeri olan İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırıda şehit oldu. Şehidin Belediye Evleri Mahallesi'ndeki babaevinde acı haberi alan annesi Yeter Oğuz, fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Şehit polis memuru Adem Oğuz'un Belkıs Oğuz ile 1,5 yıl önce evlendiği ve Fatih Selim adlı 6 aylık bir oğlu olduğu öğrenildi. 5 kardeş içinde tek erkek evlat olduğu öğrenilen şehit polisin Türk bayrağı asılan tek taklı babaevine yakınları ve komşuları taziye için akın etti.

AKHİSARLI AKSOY

26 yaşındaki Ali Aksoy'un memleketi Manisa'nın Akhisar İlçesi'ne ateş düştü. Akhisarlı polis Ali Aksoy'un da şehit düşen polislerin içinde yer aldığı bildirildi. İstanbul Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli, 3 yıllık polis olan Ali Aksoy'un ailesi, teşhis için bu sabah İstanbul'a gitti. Anne Medine Aksoy ve çiftçi baba Ömer Aksoy'un Akhisar'ın Sarıçalı Mahallesi'nde oturduğu öğrenildi.

ISPARTALI DURMUŞ

Şehit olan polislerden 5 aylık polis memuru 21 yaşındaki Durmuş Öcal'ın acı haberi memleketi Isparta'ya ulaştı. Şehit polis memuru Durmuş Öcal'ın Afyonkarahisar Polis Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olduktan sonra 8 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde göreve başladığı kaydedildi. Bekar olan Durmuş Öcal'ın 2 kardeşinin bulunduğu belirtildi.

CANERLE SON RESİM

İstanbul Dolmabahçe'deki Beşiktaş Vodafone Arena'nın yanında gerçekleştirilen ve 29 kişinin şehit olduğu terör saldırısında kulübün lisanslı ürünlerini satan Kartal Yuvası'nın çalışanlarından Tunç Uncu, hayatını kaybetti.

Şehit Uncu, Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin ile çektirdiği bir fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

7 AYLIK POLİS

İstanbul'daki terör saldırısında şehit olanlar arasında 7 ay önce polis olan Oğuzhan Duyar da vardı.

Anne Nurhan Duyar, oğlunun polisliği sevdiğini ve hep şehit olmak istediğini belirterek, "Biz her zaman dimdik ayaktayız." dedi. Şehit oğlunun cenazesini teslim almak için Adli Tıp Kurumuna gelen Nurhan Duyar, oğlunun 7 ay önce polis memuru olduğunu söyledi.

MALATYALI DİKMEN

Şehit olan polis memuru Hamdi Dikmen'in Malatya'daki babaevine acı haber ulaştı. Şehit Dikmen'in Battalgazi ilçesi Alişar Mahallesi'ndeki baba ocağına giden yetkililer, sağlık ekipleri eşliğinde acı haberi anne Elif ve kardeşleri Nevzat ile Bekir Dikmen'e verdi. Şehidin ailesinin yaşadığı eve ve mahalleye Türk bayrağı asıldı.

Babası Abuzer Dikmen'in 15 yıl önce vefat ettiği ve bekar olduğu öğrenilen şehidin, yaklaşık 3 aydır İstanbul'da görev yaptığı öğrenildi.