Görüş Bildir

Birlik İstendi!

Birlik İstendi!

Aşiret temsilcileri, Erdoğan ile gerçekleştirdikleri toplantıda Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin konuşulduğunu, bölge sorunlarının ele alınırken, Barzani'ye "referandumun Kürtlere hayır getirmeyeceği" uyarısı yapılarak, "oyuna gelinmemesi" istendi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gelen bazı kanaat önderleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdikleri toplantıda Türkiye'nin birlik ve beraberliği konularının konuşulduğunu, bölge sorunlarının ele alındığını söyledi. Kanaat önderleri ortak deklarasyon yayınlayarak, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) gayrimeşru referandumun, kesinlikle bölgedekilerin hayrına sonuçlar doğurmayacağı, bu girişimin coğrafya üzerinde hain emelleri olan kesimlerin oyunu olduğu üzerinde mutabık kalındığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, yaklaşık 2,5 saat süren kabulünde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen bazı kanaat önderleriyle bir araya geldi.

ORTAK DEKLARASYON

Kabulün ardından Van Ertuşi aşireti lideri İskender Ertuş, Van Küresünni aşiretinden Mustafa Kaçmaz, Şırnak Tatar aşireti lideri Aslan Tatar, Şırnak Goyan aşireti lideri Hazım Babat ile Mardin Kahramanlar aşireti lideri Hadi Kahraman, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın toplantısı düzenledi.

BİLDİRİYİ İSKENDER ERTUŞ OKUDU

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan ve birbirlerine güçlü akrabalık bağlarıyla bağlı toplum kesimlerinin temsilcisi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın misafiri olduklarını söyleyen Ertuş, toplantıda hem Erdoğan'ın değerlendirmelerini dinleme hem de kendi görüşlerini özgürce ifade etme imkanı bulduklarını belirtti.

Kararlı duruşu sayesinde, bölücü terör örgütünün yıllarca Türkiye'ye yaptığı kötülüklerin ve bölge insanına uyguladığı zulmün sona ermesini sağladığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ettiğini vurgulayan Ertuş, "Aynı şekilde, bölgemizde yaşanan gelişmeler konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ortaya konan duruşu desteklediğimizi, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz ve ortak geleceğimiz etrafındaki bütünleşme irademizi güçlü şekilde belirttik." dedi.

KUZEY IRAK'TAKİ KARDEŞLERİMİZ

Ertuş, şunları kaydetti: "Kuzey Irak'ta yaşanan referandumun, kesinlikle bölgedeki kardeşlerimizin hayrına sonuçlar doğurmayacağı, bu girişimin coğrafyamız üzerinde hain emelleri olan kesimlerin oyunu olduğu üzerinde mutabık kaldık. Milletimize, bayrağımıza, vatanımıza ve devletimize bağlılığımızı namusumuz olarak gördüğümüzü, bu değerlerimize yönelik en küçük tehdidi ve saldırıyı kabul etmeyeceğimizi, böyle bir teşebbüse gerekirse canımız pahasına karşı koyacağımızı Sayın Cumhurbaşkanımıza ifade ettik."

Ertuş, gerek bölgedeki şehirlere gerçekleştirdiği ziyaretlerde gerekse Ankara'da defalarca kanaat önderleriyle bir araya gelen, Türkiye'nin ve bölgenin sıkıntılarını, sorunlarını, çözüm yollarını istişare eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, daveti için teşekkür etti.

AŞİRET TEMSİLCİLERİ DEĞERLENDİRDİ

Aşiret temsilcileri, toplantıya ilişkin değerlendirmede bulundu. Şırnak Tatar aşiretini temsil eden Arslan Tatar, bölgenin huzuru, refahı, bekası, güvenliği ve kardeşliği açısından toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi.

Tatar, "Tek amacımız ülkemizin ve milletimizin huzuru, refahı, kardeşliği ve beraberliğidir. Bunu da burada gerçekleştirdik. Daha da iyi olacağına eminim." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, toplantıda kanaat önderlerinin tek tek görüşlerini aldığını aktaran Tatar, şöyle konuştu:

"Kim ne isterse o sıkıntısını ve dileklerini Cumhurbaşkanına arz etti. Kendileri de bu sıkıntıları not aldı. Yakın bir tarihte kendisinin de bölgeye geleceğini iletti. Biz Güneydoğu halkı olarak Sayın Cumhurbaşkanımızdan, hükümetimizden uzak değiliz. Halk olarak da şu anda uyanmış vaziyetteyiz. Kürt halkı artık uyanmış, 'tek huzurumuzu bozmaya çalışan bütün şer odaklarına karşı bir, beraber, kardeş olalım, hep beraber Türkiye olalım.' diyor."

Tatar, tek beklentilerinin huzurlu bir Türkiye olduğuna işaret ederek, bunun için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da güvendiklerini vurguladı.

BİN YILDIR BERABEN YAŞAYAN İNSANLAR

Mardin'in Kızıltepe ilçesinin ileri gelenlerinden Mehmet Hadi Kahraman da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti dolayısıyla kendisine teşekkürlerini iletti.

Erdoğan'ın toplantıda Suriye, Irak ve İran ile ilgili istişarelerde bulunduğunu bildiren Kahraman, "Suriye ve Irak üzerinden bizi tehdit etmeye, parçalamaya çalışıyorlar. İnşallah bu olmayacak. Bin yıldır beraber yaşayan insanlar yine beraber yaşayacak." dedi.

Kahraman, toplantıda bölge sorunlarının da konuşulduğunu, taleplerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletildiğini dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Siirt'ten gelen kanaat önderi Fevzi Sevgili ise toplantının verimli geçtiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere, bölgeden gelen kanaat önderlerinin sorunlarının sabırla dinlenildiğini belirten Sevgili, "Daha önceki toplantılara da katılmıştım. Sayın Cumhurbaşkanımız bu toplantıların tekrar edeceğini ifade etti." diye konuştu. Sevgili, toplantıda bölgedeki hassasiyetlerin de konuşulduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımızın da çok önemli mesajları oldu. Cumhurbaşkanımız, referanduma verilen tepkinin Kürtlükle bir alakasının olmadığını, yanlış olduğunu, geçmişte Kuzey Irak'taki yönetime nasıl destekler verildiğini teker teker anlattı. Bundan sonraki süreçte de görüşmelerin devam edeceğini, bu yanlıştan dönülmesi gerektiği noktasında da buradaki heyetin hepsiyle aynı fikirde birleşti."

BİRLİK VE BERABERLİĞİ SAĞLIYOR

Van Küresünni aşiretinden Mustafa Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kanaat önderleriyle zaman zaman yaptığı toplantıları yararlı bulduklarını söyledi.

Tüm aşiret temsilcilerinin illeriyle ilgili sorunları dile getirdiklerini anlatan Kaçmaz, "Bu toplantıların çok yararlı ve faydalı olduğunu görüyoruz. Söz alıyoruz ve sorunlarımızı burada Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ediyoruz. Cumhurbaşkanımız da bizden almış oldukları sorunları tek tek gündeme getiriyor ve gerekeni de yapıyor. Bu çok yararlı oluyor. Toplantılar birlik ve beraberliği sağlıyor." dedi.

Kaçmaz, "Ben Küresünni aşiretinin temsilcisiyim. Orada biz Türk'üz, 120 bin nüfusumuz var, 42 bin de oy potansiyelimiz var. Bizler devletini, bayrağını seven, ülkemiz için kanımızı canımızı seve seve vermeye de hazırız." ifadesini kullandı.

Van'ın Ertuşi aşireti lideri İskender Ertuş da toplantıların, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için çok anlamlı olduğunu belirterek, "Bu tarz toplantıları Cumhuriyet tarihinde sadece Sayın Cumhurbaşkanı yapıyor, başkası yapmıyor." diye konuştu.