Görüş Bildir

Büyük buluşma!

Diyarbakır yarın tarihi bir güne ev sahipliği yapacak. Siyonizm'in baskısı altında bulunan ve Filistin halkına yönelik yapılan soykırımı telin etmek için, "Büyük Kudüs Buluşması" mitingi yapılacak. Mitinge Başbakan Yıldırım'da katılacak.

Diyarbakır’da Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla düzenlenecek olan Büyük Kudüs Buluşması hazırlıklarında sona gelindi. Tüm il teşkilatı olarak hazırlıklarını yaptıklarını belirten AK Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, yüzbinlerce kişi ile güzel bir buluşma gerçekleştireceklerini ifade etti.

Diyarbakır’da Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla düzenlenecek olan Büyük Kudüs Buluşması hazırlıklarında sona gelindi. Etkinliğin yapılacağı alana ve alan çevresine yapılacak afişler hazırlandı. Bu akşamdan itibaren hazırlanan afişler kentin belirlenen noktalarında billboardlara asılacak. İftar ve sahur arasında ise vatandaşlara el broşürleri dağıtılıp buluşmaya davet edilecek.

Afişlerde Selahaddin Eyyubi vurgusu

Buluşma için hazırlanan afişlerde 5. Haremi Şerif Ulucami ile 3. Haremi Şerif Mescidi Aksa birlikte gösterilirken, afişin hemen sol tarafına da Selahaddin Eyyubi vurgusu yapıldı.

“Yüzbinlerle sahada olacağız”

Hazırlıkları ve duyuruları gerçekleştirdiklerini kaydeden AK Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, yüz binlerle İstasyon Meydanı’nda olacaklarını ifade etti. Budak, “20 Mayıs günü saat 16.30’da Başkanımız Diyarbakır’a teşrif edecekler. ‘Zulme lanet ve Kudüs’e destek’ amaçlı bir buluşma. Aynı zamanda partimizin seçim çalışmalarının startı da buradan verilmiş olacak. İnşallah iyi bir buluşma olacak öyle ümit ediyoruz. Hazırlıklarımızı, duyurularımızı yapıyoruz. Biliyorsunuz 17 Mart’ta Cumhurbaşkanımızı ağırlamıştık. Aynı coşkuyla aynı kalabalıkla Başkanımızı da ağırlayıp aynı coşkuyla uğurlamayı planlıyoruz. Tüm teşkilat mensuplarıyla bu organizasyonda görev aldık. Sadece bir parti çalışması değil Kudüs’e sahip çıkma meselesidir. Diyarbakır halkı da bu konuda çok duyarlıdır. Tahmin ediyorum yüz binlerle sahada olacağız” dedi.

“Diyarbakır ve Kudüs kaderdaş şehirler”

Diyarbakır’da böyle bir buluşmanın gerçekleştirilmesi anlamlı bulduklarını belirten Yeşil Yıldız Uyuşturucu ile Mücadele Derneği Başkanı Yahya Öger, Diyarbakır’ın Kudüs ile kaderdaş bir şehir olduğunun altını çizdi. Öger, “Diyarbakır’da bulunan Ulucami’nin 5. haremi şerif olduğunu Mekke, Medine, Mescidi Aksa, Şam Emevi Cami ve Diyarbakır Ulucami diye söylüyoruz dolayısıyla 5. haremi şeriften 3. haremi şerif Mescidi Aksa’nın işgaline karşı böyle bir eylemin yapılması, böyle bir hareketin yapılması çok manidar ve çok güzel bir olaydır. Yine Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs fethetmeye giderken geçiş güzergahı olarak Diyarbakır’ı kullandığını biliyoruz. Dolayısıyla Diyarbakır ile Mescidi Aksa’nın bir kader birlikleri, kader kardeşliği vardır. Pazar günü yapılacak bu eylemin muhakkak önemsiyoruz ama eylemden ziyade aynı zamanda bizim İslami camia olarak, İslami ülkeler olarak Siyonist İsrail rejimine karşı tavır takınmamız lazım. Ticari manada ilişkilerimizi askıya almamız lazım. Askeri anlaşmaları çok ciddi manada askıya almamız lazım. Olayı sadece eyleme değil aynı zamanda fiiliyata döküp İsrail’in haddini bildirmek, İsrail’e bir ders vermek ve Ortadoğu’da İsrail’in tek dizayncı devlet olmadığını İsrail’e ispatlamamız lazım” diye konuştu.

YOLLAR KAPANACAK

 Büyük Kudüs Buluşması ve Başbakan Yıldırım'ın katılması nedeniyle, Pazar günü etkinliğin yapılacağı alana yakın yollarda giriş ve çıkışların trafiğe kapatılacağı açıklandı. İl Valiliğince yapılan açıklamada, vatandaşların mağdur olmaması adına etkinlik süresince trafiğe kapatılacak olan yollar ve alternatif güzergâhlar belirlendi.

Cumartesi gecesini Pazar'a bağlayacak günün saat 00.00 ile etkinlik bitimine kadar kapatılacak olan yollar:

•          Akkoyunlu caddesinde; Ofis kavşaktan kapanacaktır.

Alternatif olarak Ekinciler caddesi-Hintlibaba caddesini takiben Ali Emiri caddesine verilecektir.

•          Mehmet Arif Ersoy caddesinde; Sezai Karakoç kavşağından kapanacaktır.

Alternatif olarak Cemiloğlu caddesi, Klavuz caddesi takiben Nükhet Coşkun caddesine veya Şehitlik Kavşağı-Ali Emiri Caddesi takiben Elazığ Caddesine verilecektir.

•          Cemiloğlu Caddesinde; Bağlar Polis Merkez Amirliği önünden kapanacaktır.

Alternatif olarak Klavuz caddesi ve Gürsel caddesi takiben Nükhet Coşkun caddesine verilecektir.

•          İstasyon Caddesinde; İstasyon caddesi-İnaloğlu caddesi kesişiminden kapanacaktır.

Alternatif olarak Ali Emiri Caddesi takiben Elazığ caddesi veya Ekinciler caddesine verilecektir.

•          Kışla caddesinde; İstasyon caddesi-Kışla caddesi kesişiminden kapanacaktır.

 Alternatif olarak Ekinciler caddesi takiben Elazığ caddesine verilecektir.
Etiketler: | | |