Görüş Bildir

Büyük tepki!

Büyük tepki!

Darbe çığırtkanlığı yapan amirallerin bildirisi Diyarbakır'daki sivil toplum örgütlerinde büyük tepki görürken, 910 dernek, 408 vakıf, 114 oda, 550 sendika ve 46 federasyon suç duyurusunda bulunuyor.

Türkiye genelindeki tüm illerde 2 bin 55 sivil toplum kuruluşu, üniversite, sendika ile meslek odası, bazı emekli amirallerin bildirisine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

81 ildeki adliyeler önünde sivil toplum kuruluşu, üniversite, sendika ve meslek odası temsilcileri, bazı emekli amirallerin bildirisine ilişkin basın açıklaması yaptı. Konuşmaların ardından 910 dernek, 408 vakıf, 27 üniversite, 114 oda, 550 sendika ve 46 federasyon, suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu yapanlar arasında Hak-İş Konfederasyonu, Memur-Sen, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Sağlık-Sen, Diyanet-Sen, Anadolu Gençlik Derneği (AGD), TÜMSİAD, Alperen Ocakları, Kızılay, Yeşilay, İlim Yayma Cemiyeti, illerin ticaret ve sanayi odaları da yer aldı.

AVUKATLARDAN SUÇ DUYURUSU

Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen 8 avukat ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bazı internet siteleri ve sosyal medyada yayımlanan açıklamayı hazırlayanlar hakkında suç duyurusu yaptı.

Grup adına açıklama yapan avukat Mehmet Sıddık Demir, gece yarısı yayına konulan bu açıklamanın askeri vesayet dönemlerindeki darbe ve muhtıraları ima eden bir dile sahip olduğunu belirterek, meşru fikir özgürlüğü sınırlarını aştığını söyledi. Demir, şunları kaydetti:

"Tehdit içeren ve cebre teşebbüs eder mahiyetteki bu açıklamalar nedeniyle emekli amirallerin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesi ve devamı maddeleri gereğince hukuk önünde hesap vermeleri gerekmektedir. Soruşturmanın genişletilmesini, şüphelilerden şikayetçi olduğumuzu belirterek haklarında soruşturma açılmasını, akabinde kamu davası açılması ve en nihayetinde cezalandırılmaları amacıyla şikayet dilekçesiyle başvurma zarureti hasıl olmuştur."

MEMUR-SEN İL BAŞKANLIĞI

Öte yandan, Memur-Sen İl Başkanlığında bir araya gelen sendika temsilcileri de bazı emekli amirallerin açıklamasına ilişkin tepkilerini dile getirdi.

Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Nurhak Ensarioğlu, Memur-Sen olarak 81 ilde milletin iradesine karşı bir müdahale hevesi olarak gördükleri açıklamaya imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Ensarioğlu, "Millet olarak irademize uzanmak isteyen elin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını, cezalandırılmasını istiyoruz. Vesayet sevdalılarına hadleri bildirilmeli, darbe heveslileri yargı önünde hesap vermelidir. Öte yandan bu bildiriye imza atanların siyasete müdahale aracı olarak kullandıkları rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden elde ettikleri kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir." ifadelerini kullandı.

Sendika üyeleri, daha sonra adliyeye giderek suç duyurusunda bulundu.

DESOB’A BAĞLI ODALARDAN BİLDİRİ TEPKİSİ

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne bağlı odalar ortak bir açıklama ile Amirallerin bildirisini kınadı. 39 oda adına DESOB tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi; “Esnaf ve sanatkârların tüm hizmet faaliyetlerini, içtenlikle bağlı olduğu Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ve ilgili yasalarda yer alan hükümlere dayalı olarak sürdüren ve başta ifade özgürlüğü olmak üzere bütün demokratik hak ve özgürlüklerin rejimin olmazsa olmazı olduğunu benimseyen Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) olarak; seçilmiş hükümetleri/yönetimleri baskı altına alma, Cumhurbaşkanlığı yönetimi üzerinden vesayet kurma veya demokrasimizi her ne şekilde olursa olsun kesintiye uğratma amaçlı girişimlerin nereden ve kimden gelirse gelsin şiddetle karşısındayız.

Yargı, Diplomasi, Siyaset ve Ordu dâhil Cumhuriyetin tüm kurumlarının ortak değerler konusunda ortak bir akılla hareket etmesinin ülke bekası açısından önemine inanıyoruz. Kurum olarak duruşumuz bu yöndedir ve demokrasinin yanında, vesayet ve diğer karanlık/kirli odakların net bir biçimde karşısındayız. Tarihimizin utanç sayfaları olarak nitelendirilen bu ve benzeri müdahaleler hafızalarda halen yer almaktayken kurumumuz ve temsil ettiğimiz tüm esnaf ve sanatkârlarımız olarak; Türkiye Cumhuriyeti’nin ve tüm kurumlarının değer ve kazanımları ile demokrasi geleneği konusunda samimi ve kararlı bir şekilde demokrasinin yanında ve vesayetin karşısında olduğumuzu, siyasetin askeri vesayet baskısı altında değil, siyasiler tarafından yapılması gerektiğine inandığımızı, darbe çağrıştıran demokrasi tehditlerine ve bütün benzeri oluşumlara net bir şekilde karşı olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”
Etiketler: | |