Görüş Bildir

Cezaevi için danışma kurulu

Kültür Bakanlığı, Diyarbakır E Tipi Cezaevinin müze ve sosyal donatı alanlarına dönüştürülmesi yönünde “Danışla Kurulu oluşturma kararı aldı.

Cezaevi için danışma kurulu

Diyarbakır Barosu’nun Diyarbakır 5 Nolu Askeri Cezaevi’nin müzeye dönüştürülmesinde, Diyarbakır’daki hak temelli sivil toplum kuruluşlarının, mağdurların, ikincil travmaya maruz kalan mağdur yakınlarının ve etkilenenlerin sürece dahiliyetinin sağlanması için Kültür Bakanlığı’na yaptığı başvuruya bakanlıktan yanıt geldi.

DİYARBAKIR BAROSU SORDU

Kültür Bakanlığı’nın yanıtında “…bölgenin hassasiyeti dikkate alınarak, kendi uzmanlık alanlarında gerekli katkı sağlayacağı düşünülen üyelerden oluşan "Danışma Kurulu" oluşturulması çalışmaları devam etmekte…” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın "Danışma Kurulu" kararını olumlu bulduğunu ifade eden Diyarbakır Barosu, "Diyarbakır’daki hak temelli sivil toplum kuruluşlarının, mağdurların, ikincil travmaya maruz kalan mağdur yakınlarının ve etkilenenlerin sürece ivedi bir şekilde dahiliyetlerinin sağlanması gerektiğini belirtiriz" dedi.

BAKANLIĞIN VERDİĞİ YANIT

Baro Bakanlığın “Danışma Kurulu” kararını olumlu buldu

Barodan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama ise şöyle: “Diyarbakır E Tipi Cezaevi, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında, askeri yönetime devredilerek "Sıkıyönetim Askeri Cezaevi"(Diyarbakır 5 Nolu Askeri Cezaevi) olarak insanlığa karşı işlenen suçların en önemli merkezi olmuştur.

BARO KARARI OLUMLU BULDU

Cezaevi, darbe dönemindeki en korkunç işkencelerin yaşandığı, insanlık dışı uygulamaların merkezlerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Bu sebeple, Diyarbakır Cezaevi, Kürtlerin toplumsal hafızasında önemli bir yere sahip olmaya devam etmektedir.

Diyarbakır E Tipi Cezaevinin kapatılarak müze yapılmasına dair karar alınmış ve bu amaçla cezaevi yerleşkesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir. Bu kapsamda, “Diyarbakır E Tipi Cezaevi Müze ve Kültür Alanı Projelerinin Yapımı” başlıklı ihaleye çıktığı ve proje çalışmasının devam ettiği bilgisi kamuoyuna yansımıştır.

Etiketler: