Görüş Bildir

CHP ve BDP'den ortak basın toplantısı

CHP ve BDP cezaevlerinin sorunlarına ilişkin ortak basın toplantısı yaparken BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, AKP’ye, “Acilen TBMM’nin oluşturacağı bir komisyonla özellikle kadın tutsakların sorunlarının araştırılması konusunda bir komisyonun kurulmalı” çağrısını yaptı.

CHP İstanbul milletvekilleri Binnaz Toprak, Melda Onur ve Bursa Milletvekili Aykan Erdemir ile BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan TBMM’de cezaevlerindeki sorunlara ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına İHD Ankara Şubesi adına avukat Fatma Güneş de katıldı.

Toprak, cezaevlerinde çok ciddi sorunlar olduğuna işaret ederek, “Şanlıurfa Cezaevi’nde 19 Haziran’da 13 kadın mahkum arama yapılacak denilerek koğuştan dışarı çıkarılıyor, gece gerçekleşiyor, dolayısıyla gecelikleriyle hepsi. Havalandırmaya çıkarılıyorlar ve orada da kendilerine sevk kararı verildiği bildiriliyor. Kadınlar itiraz ediyor bu kıyafetle gidemeyiz diye. Bu karşılanmıyor karşı çıktıkları için de 200’e yakın infaz memuru tarafından ölesiye dövülüyorlar. Sonuçta da gece yarısı o kıyafetlerle Sincan Cezaevine sevk ediliyorlar” dedi.

CEZAEVİ OLAYLARI

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da, “İktidarın insan hakları anlayışı ben insanı haklarım şeklinde. Cezaevlerine baktığımızda da aklımıza ilk gelen şey tecrit. Bu tecriti ortadan kaldırabilirsek bu sorunları aşabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir de, “AKP’nin baskıcı rejimine geçit vermeyeceğiz” dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da, insan hakları konusunda Türkiye’nin karnesinin zayıf olduğunu iddia ederek, “Türkiye’nin bütün cezaevlerinde özellikle kadın tutsaklara ilişkin yaklaşım açık ortada, kadın tutsaklar çok kötü muameleye maruz bırakılıyorlar. AKP Hükümetine de çağrı yapmak istiyoruz. Acilen TBMM’nin oluşturacağı bir komisyonla özellikle kadın tutsakların sorunlarının araştırılması konusunda bir komisyonun kurulması gerektiğini ifade etmek istiyorum”
Etiketler: | |