24

CHP'nin ‘bedava vaat’lerine bir ekleme daha!

SSK Genel Müdürü olduğu dönemde emeklilere zam yapılmasına itiraz eden Kemal Kılıçdaroğlunun CHPsi, seçim öncesi bedava vaatlerine emekli aylığını da ekledi.

CHP'nin ‘bedava vaat’lerine bir ekleme daha!

SSK Genel Müdürü olduğu dönemde emekli zamlarına karşı çıkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, emekli aylığında bir yılda yüzde 200 artış sağlayan AK Parti iktidarını eleştirdi.

1 YILDA %200 ARTTI, CHP BEĞENMEDİ

Avrupa’da emekli yaşının yükseltilmesi tartışmaları sokak çatışmalarına dönüşürken, Türkiye’de emeklilik hakkı bekleyen milyonlarca EYT’liye iyi haber verilmesinin yanı sıra maaşlar da iyileştiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Mart’ta açıkladığı %40’lık artışla birlikte en düşük emekli aylığı 5500 TL’den 7500 TL’ye yükseltildi. Böylelikle, Ocak 2022’de 2 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı, son bir yılda yüzde 200 oranında arttırıldı. Emeklilere yılda 2 defa verilen bayram ikramiyeleri ise 2 bin TL’ye yükseltildi. Ancak muhalefet bunu da beğenmedi.

KOLTUKTA BAŞKA, MUHALEFETTE BAŞKA DİL

Tam 6 yıl SSK Genel Müdürlüğü yapan Kemal Kılıçdaroğlu döneminde emeklilerin yaşadığı sorunlar hala hafızalardaki yerini korurken, Kılıçdaroğlu’nun liderlik yaptığı CHP, emeklilere yapılan zamlardan yine rahatsız oldu. 1992-1996 ve 1997-1999 yılları arasında SSK Genel Müdürlüğü yapan Kılıçdaroğlu’nun “Zammı veren kaynağını bulsun” tepkisini gösterdiği zamlar, seçim öncesi CHP’nin gözde vaatleri arasında yer alıyor.

“CHP’nin bedava vaatleri” olarak nitelendirilen tutarsız sözlerine, emekli aylığının 7 bin 500 TL’ye yükseltilmesinin ardından bir yenisi daha eklendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, iktidar olmaları halinde en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine taşıyacaklarını söyledi.

CHP’li Öztrak, şöyle konuştu:

“En son Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, 'En düşük emekli aylığı, asgari ücret kadar olsun' dedi, Erdoğan, eksik de olsa bunu da yapmak zorunda kaldı, en düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira oldu. İş başına gelir gelmez, eksik kalanı da biz tamamlayacağız, en düşük emekli aylığını, asgari ücret seviyesine taşıyacağız.”

'EMEKLİLİK YAŞI 60 OLMALI' DEMİŞTİ

Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Mayıs 1996'da SGK Genel Müdürü olarak, İzmir'de yapılan 'Sosyal Devlet ve Sosyal Güvenlik Kuruluşları' panelinde, emeklilik yaşının yükseltilmesini savunarak şöyle konuşmuştu:

"1950 yılında kadın ve erkekte emeklilik yaşı 60'tı. 1996 yılında kadında 38, erkekte 43... Böyle bir sistemde siz sosyal sigortacılık modelini geliştiremezsiniz. Sosyal sigortacılık 'cömert sigortacılık' demek değildir. İşçi arkadaşlarımız 'mezarda emekliliğe hayır' diyebiliyorlar. Ama indirirken herkes çok mutlu. Bugün Almanya'da 65 olan emeklilik yaşını 67'ye çıkarırken bile, uzun uzun tartışıyor. Eğer bugün Uganda'da emeklilik yaşı kadınlarda 50, erkeklerde 55 ise; müsaade ediniz, Türkiye'de de bu kadar olsun. Yani sistem ciddi bir tıkanmaya doğru gidiyor."

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.