Görüş Bildir

Çınar'da seçim var

Tutuklanan Çınar Belediye Başkanı Cengiz görevden alındı. Cengiz'in yerine kayyum atanmayacağı, Belediye meclis üyeleri arasında seçim yapılacağı açıklandı.

Çınar Belediye Başkanı DBP'li Ahmet Cengiz, 2911 sayılı 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek' suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası kesinleşmesip, tutuklanınca İçişleri Bakanlığı'nca görevden alındı. Cengiz'in yerine belediye başkanlığı için meclis üyeleri arasından seçim yapılacağı açıklandı.

Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, 2911 sayılı 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek' suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasının kesinleşmesi üzerine tutuklanarak, Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne gönderildi. Cengiz, cezasının kesinleşmesi ve infazına başlanılması üzerine İçişleri Bakanlığı'nca görevden alındı. Cengiz'in yerine belediye başkanlığı için meclis üyeleri arasından seçim yapılacağı açıklandı. Diyarbakır Valiliği'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ SEÇECEK

"Çınar ilçesi Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmış ve kesinleşmiş cezasının infazına başlanmıştır. Bu nedenle, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Belediye Başkanı Ahmet Cengiz’in yerine, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 45'inci maddesine göre Çınar Belediye Meclisinin, belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla belediye başkanı seçmek üzere, 27 Nisan 2018 Cuma günü saat 10.00’da Belediye Meclis Salonunda toplanması Valiliğimizce uygun görülmüştür."

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi Üyesi Halide Türkoğlu, “Çınar’da Belediye Meclis üyeleri ve belediye Eş Başkanları görevlerinden alınmamışlardı. Kayyım atanmamıştı. Belediye Kasım 2016 tarihinden bu yana Kaymakamlık denetiminde ve yönetimindeydi. Fiili bir kayyım sistemi söz konusuydu. Kayyım atanmamasına rağmen en yoğun ihraçlar Çınarda yaşanmıştı” dedi.

DBP’Lİ MECLİS ÜYELERİ ÇOĞUNLUKTA

Valiliğin aldığı seçim kararına ilişkin konuşan Türkoğlu, “Normalinde görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının yerine Belediye Meclisinden birisi bu şekilde seçilirdi. Ama ne yazık ki bu güne kadar bu sistem uygulanmadı. Çınar belediye meclisinde biraz daha karmaşık bir yapı var. DBP’li Meclis üyeleri çoğunlukta ancak AKP ve Hüda-Par meclis üyeleri de var. Çınar özelinde böyle bir tercihte bulunmak istemiş olabilirler. Çünkü biraz daha karışık bir yapı var burada” diye konuştu.
Etiketler: | | |