Cinsel saldırı Meclis’te!

Şırnak'ta genç kadınlara cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen uzman çavuşla ilgili soru önergesi veren EMEP'li Sevda Karaca, "Fail kamu görevlilerinin kaçı görevine devam etmektedir?" diye sordu.

Cinsel saldırı Meclis’te!

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Şırnak’ta genç kadınlara cinsel saldırıda bulunan uzman çavuşu meclis gündemine taşıdı.

Karaca, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) gerçekleştirdiği basın toplantısına gündeme getirdiği olaya ilişkin, “Özellikle Kürdistan’da; korucu, asker ve polisten oluşan kolluk güçleri tarafından kadınlara ve kız çocuklarına dönük işlenen taciz, tecavüz, şantaj, çocuk istismarı suçları onyıllardır hız kesmeden devam ediyor” dedi.

MECLİSE TAŞIDI

Elinde tuttuğu belgeleri işaret ederek “Bu listede Bingöl, Batman, Diyarbakır, Siirt, Mardin, Şırnak, Van, Dersim, Bitlis, Elazığ, Kars… bölgenin bütün illerinde korucu, asker ve polisler tarafından işlenen cinsel suçların dökümü var. Bu suçların büyük bir kısmı cezasız kaldı, bir kısmınaysa göstermelik cezalar verildi. Bu taraflı yargı pratiği ise caydırıcı etki bırakması bir yana; cinsel saldırı sonrası hayatını kaybeden İpek Er’in faili ve yine bir uzman çavuş olan Musa Orhan’a ‘bana hiçbir şey olmaz’ dedirtme cesaretini kazandırdı” ifadelerini kullandı.

SORU ÖNERGESİ

Karaca, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı'nın cevaplaması istemiyle şu soruları sordu:

- Asker, polis ve korucular tarafından kadın ve kız çocuklarına karşı işlenen şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve cinsel suçların illere göre dağılımı nedir? Bu suçların yüzde kaçı Kürt illerinde gerçekleşmiştir?

- Kürdistan’da 2010 yılından bu yana işlenen cinsel taciz, cinsel saldırı, şantaj, çocuk istismarı suç sayısı kaçtır? Bunlardan kaçının faili korucu, asker ve/veya polistir?

- Söz konusu suçları işleyen korucu ve kolluk güçlerinin kaçı hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır? Kaçı hakkında ceza davası açılmıştır? Açılan ceza davalarının akıbeti ne olmuştur?

- Söz konusu fiiller nedeniyle hakkında idari soruşturma başlatılan fail kamu görevlilerinin kaçı görevine devam etmektedir? Kaç tanesi kamu görevinden ihraç edilmiştir?

- Suç mağduru kadın ve kız çocuklarının sağlık ve adalete erişiminde başta Kürtçe olmak üzere anadillerinde kamu hizmeti alması sağlanmakta mıdır?

Kaynak: Diyarbakır Söz