Görüş Bildir

Cizre'de çatışmalar şiddetlendi 2'si çocuk 3 kişi öldü

Cizre'de çatışmalar şiddetlendi 2'si çocuk 3 kişi öldü

ŞIRNAK'ın Cizre İlçesi'nde güvenlik güçlerinin operasyonları devam ederken, örgüt üyeleriyle çıkan çatışmalar sırasında 2'si çocuk 3 kişi yaşamını yitirdi, 1'i çocuk 4 kişi yaralandı.

Cizre İlçesi'nde geçen eylül ayından bu yana güvenlik güçleri, PKK'lı militanların kazdığı hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için operasyonlar düzenliyor. Beşinci operasyon 14 Aralık'tan bu yana devam ederken, çatışmalar daha çok Cudi ve Nur mahallelerinde yoğunlaştı. Polis ve askerlerin sokak sokak ev ev yaptığı operasyonuna, tanklar da patlayıcı tuzaklanan barikatlara atış yaparak destek veriyor.

2 GÜNDE 3 ÖLÜ, 4 YARALI

Çatışmalar sırasında Dağkapı Mahallesi'nde dün Akalın ailesinin evinin isabet alması sonucu yaşları 8 ile 12 arasında değişen 3 kardeş yaralandı. Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırılan çocuklardan 12 yaşındaki Yusuf ve 10 yaşındaki Büşra Akalın öldü, 8 yaşındaki Dilan Akalın'ın tedavisi ise sürüyor. Cizre'nin Şah Mahallesi'nde bugün de açık alandaki patlamada İbrahim Kaya yaşamını yitirdi, yaralanan 3 kişi Cizre Devlet Hastanesine kaldırıldı.

HENDEKLER KAPATILIYOR

PKK'lılarda arındırılan bölgelerde ise halkın can güvenliği için arama tarama faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam ediliyor. Temizlenen bölgelerde çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi. Çok sayıda EYP imha edildi ve hendekler kaldırıldı. Cizreli vatandaşlar, güvenlik güçleri ile sohbet etti.

nda bu bombayı emniyetin önünde değil, insanlığın vicdanında patlattılar. Umuyorum ki bu insanlık artık harekete geçer" dedi.

BOMBANIN PATLADIĞI ÇUKURDA İNCELEME

Bakan Tüfenkçi ve Eker daha sonra ise saldırıya uğrayan emniyet binası önünde incelemelerde bulundu. Patlamanın asfaltta açtığı geniş çukurun önünde durarak binayı inceleyen heyete, yetkililer tarafından bilgi verildi.

AK Parti İl Başkanı Muhammed Dara Akar'ın eşlik ettiği Bakan Tüfenkçi ve Mehdi Eker daha sonra patlamada zarar gören Çınar Yeşil Cami'ye geçerek incelemelerde bulundu. Hasar gören camide Cuma namazını kılan Tüfenkçi ve Eker daha sonra ilçeden ayrıldı.
Etiketler: | | |