Görüş Bildir

Çocuklara nasıl kıydılar!

Çocuklara  nasıl kıydılar!

PKK’lıların polis servis aracına yönelik düzenlediği, biri çocuk 4 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan bombalı saldırısının izleri, gün ağarınca ortaya çıktı.

PKK’lıların polis servis aracına yönelik düzenlediği, biri çocuk 4 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan bombalı saldırısının izleri, gün ağarınca ortaya çıktı.

SALDIRININ TAHRİBATI

Yenişehir mahallesi 10'uncu Cadde üzerinde, İpek Yolu'na doğru hareket eden polis servis aracına yönelik dün akşam, PKK'lıların önceden yola tuzakladığı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 4 kişi öldü, 5'i polis 19 kişi de yaralandı. Patlamanın meydana geldiği bölgedeki bir halı sahanın hemen önünde meydana gelen olayda, servis otobüsünün yanı sıra çevredeki evler, halı saha ve park halindeki araçlarda büyük hasara neden olduğu görüldü.

HASAR ORANI YÜKSEK

Patlamada ölen 4 yaşındaki Halime Birlik, 68 yaşındaki İsa Torlak, 52 yaşındaki Ekrem Birlik ile Davut Yoksul’un cenazeleri yapılacak otopsinin ardından bugün ailelerine teslim edilmesi bekleniyor. Olayda yaralanan 5'i polis 19 kişinin tedavisi ise sürüyor. Patlama ile ilgili soruşturma başlatan polis, çevredeki Mobese kameralarının görüntülerini incelemeye aldı.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUK

4 kişinin öldüğü 5'i polis 19 kişinin yaralandığı saldırıda ölenler arasında 4 yaşındaki bir çocuğun da bulunduğu ortaya çıktı. Ölenlerin 4 yaşındaki Halime Birlik, 68 yaşındaki İsa Torlak, 52 yaşındaki Ekrem Birlik ile Davut Yoksul olduğu öğrenildi. 6 aylık bebeğin durumunun ciddi olduğu belirtildi. Yaralanan 6 aylık bebeğin annesi Özlem Birlik "Biz damda halı yıkıyorduk. Çocukların bazıları bahçede bazıları da evdeydi. Patlamayla sanki kıyamet koptu. Saldırıda kayınpederim, eltimin kızı ve komşumuzu kaybettik. Çocuklara nasıl kıydılar?"

Yenişehir mahallesi 10'uncu Cadde üzerinde, İpek Yolu'na doğru hareket eden polis servis aracına yönelik dün akşam, PKK'lıların önceden yola tuzakladığı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 4 kişi öldü, 5'i polis 19 kişi de yaralandı. Patlamanın meydana geldiği bölgedeki bir halı sahanın hemen önünde meydana gelen olayda, servis otobüsünün yanı sıra çevredeki evler, halı saha ve park halindeki araçlarda büyük hasara neden olduğu görüldü.

İlçe merkezinde akşam saatlerinde devriye görevi yapan zırhlı polis aracının 10. Cadde'den geçişi sırasında teröristlerce gerçekleştirilen saldırıyla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor. Saldırıda yaralanan 5'i polis 23 kişiden, tedavileri tamamlanan 9'u Silopi Devlet Hastanesinden taburcu edildi. Yaralı polislerden biri Diyarbakır Asker Hastanesine, 6 kişi de Batman, Mardin ve Şırnak'taki çeşitli hastanelere sevk edildi.

Silopi Devlet Hastanesinde de 4 polis ile 6 aylık Yusuf Birlik, kuzeni 1 yaşındaki Yakup Birlik ve 7 yaşındaki Emirhan Sakar'ın tedavisi sürüyor.  Patlama sırasında babaannesi Halime Birlik'in kucağında olan 6 aylık Yusuf Birlik, çevreye saçılan bazı parçaların yüzüne isabet etmesi sonucu yaralandı.

 - "Çocuklara nasıl kıydılar?"

Terör saldırısının küçük mağduru Yusuf bebek, her şeyden habersiz bir yandan emziği ile oynarken bir yandan da yüzündeki yaralara rağmen çevresine gülücük dağıtıyor.  Yusuf bebeğin yanından ayrılmayan annesi Özlem Birlik, gözyaşları içerisinde yaşadıkları korkuyu AA muhabirine anlattı.

3 çocuğu olduğunu, eşinin ailesiyle aynı evde oturduklarını belirten Birlik, olay sırasında kadınlarla damda bulunduklarını söyledi. Birlik, "Çocukların bazıları bahçede bazıları da evdeydi. Patlamayla sanki kıyamet koptu. Saldırıda kayınpederim, eltimin kızı ve komşumuzu kaybettik. Çocuklara nasıl kıydılar?" diye konuştu.

- Aynı adı taşıdığı torunu öldü, kendisi yaralandı

Çocukların Ekrem Birlik'e ait bahçede oynadıkları sırada patlamanın yaşandığı öğrenilirken, saldırıda hayatını kaybeden 4 yaşındaki Halime Birlik'in aynı adı taşıyan babaannesi ve kucağındaki 6 aylık torunu Yusuf Birlik de saldırıda yaralandı

Ağır yaralı olan babaanne Birlik, Silopi Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Batman'a sevk edildi.

Saldırıda başından yaralanan 7 yaşındaki Emirhan Sakar'ın babası Mithat Sakar da Silopi Belediyesinde çalıştığını, olayı çalıştığı sırada öğrendiğini anlattı.

Sakar, "Saldırıda oğlum ve 23 yaşındaki yeğenim yaralandı. Yeğenim bize misafir gelmişti. Her ikisi de bahçede bulunduğu sırada patlama olmuş." ifadelerini kullandı.

- "Bebek hayati tehlikeyi atlattı"

Terör saldırısında yaralanan 1 yaşındaki Yakup Birlik'in anne ve babasının da aynı saldırıda yaralandığı belirtildi.

Ağır yaralı olarak Silopi Devlet Hastanesine kaldırılan Birlik'in Başhekim Mehmet Ali Gök'ün de yer aldığı ekibin gerçekleştirdiği ameliyatla hayati tehlikeyi atlattığı bildirildi.

Yakup Birlik, buradaki tedavisinin ardından annesinin tedavi gördüğü Diyarbakır'daki hastaneye gönderilecek.

Başhekim Gök, patlamanın ardından hayatını kaybeden 4 kişi ve 23 yaralının ilk olarak hastanelerine getirildiğini kaydetti.

Ağır yaralıların başka hastanelere sevk edildiğini aktaran Gök, "Bizdeki en ağır yaralı 1 yaşındaki bebekti. Bağırsaklarında yırtık vardı. Onu başka yere sevk etme durumu yoktu. Onun için hemen ameliyata aldık. Bağırsakların yaklaşık 20 santimetresini aldık. Karaciğerlerinde de sorun vardı. Ameliyat iyi geçti. Bebek şimdi daha iyi. Bebek hayati tehlikeyi atlattı." dedi.

Belediyeye tepki gösterildi

Öte yandan, saldırıda hayatını kaybeden İsa Torlak, Ekrem Birlik, Davut Yoksul ile 4 yaşındaki Halime Birlik'in Silopi Devlet Hastanesi'ndeki otopsisi tamamlandı. Cenazelerin detaylı otopsi için Şırnak Adli Tıp Kurumuna gönderilmesi için hastane morgu önüne DBP'li Silopi Belediyesine ait cenaze araçları getirildi.

- Cenazelerin belediyenin aracıyla taşınmasına tepki

Morgdan çıkarılan cenazeler, cenaze araçlarına taşındığı sırada yakınları tepki gösterdi. Bunun üzerine cenazeler Silopi Devlet Hastanesine ait ambulanslarla Şırnak'a gönderildi. Şırnak Adli Tıp Kurumunda yapılacak otopsinin ardından cenazeler Silopi'ye getirilerek, burada defnedilecek.

- Emniyet Müdürü Sel, olay yerinde

Emniyet Müdürü Celal Sel ve İlçe Emniyet Müdürü Murat Müftüoğlu saldırının gerçekleştirildiği 10. Cadde'de incelemelerde bulundu. Sel ve Müftüoğlu daha sonra Silopi Devlet Hastanesinde tedavileri süren yaralı polis memurlarını ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu. Sel, Silopi Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Ali Gök'ten yaralı polislerin durumuyla ilgili bilgi aldı.