24

Demokrasiye fiili darbeydi

Akkoç, 28 Şubat sürecinin, milletin inancına, iradesine, değerlerine, insan haklarına, demokrasiye ve özgürlüklere yapılan fiili bir darbe olduğunu söyledi.

Demokrasiye fiili darbeydi

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı, 28 Şubat sürecinin yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

AK Parti il binası önünde bir araya gelen partililer adına abasın açıklamasını okuyan AK Parti İl İnsan Hakları Başkanı Zeki Akkoç, Türk siyasi tarihinde "postmodern darbe" şeklinde nitelendirilen 28 Şubat sürecinin, milletin inancına, iradesine, değerlerine, insan haklarına, demokrasiye ve özgürlüklere yapılan fiili bir darbe olduğunu söyledi.

DEMOKRASİYE FİİLİ DARBE

"'1000 yıl sürecek' dedikleri 28 Şubat süreci ile insanlar ayrımcı, ötekileştirici, insan haklarına aykırı uygulamalara maruz bırakılmış, milyonlarca insanın hayatı karartılmıştır." diyen Akkoç, kadınların ve genç kızların bu karanlık sürecin en büyük mağdurlarından olduğunu aktardı.

Akkoç, "Darbecilerin kurduğu ikna odalarında nice kadın, inançları hiçe sayılarak horlanmış ve baskıya maruz kalmıştır. Başörtüleri açılmaya zorlanmıştır. Bu odalarda psikolojik baskılara maruz bırakılan kızlarımızın çoğu üniversitelerdeki, liselerdeki eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalmış ve etkisi bugün dahi süren travmalar geçirmiştir. Getirilen kanunsuz başörtüsü yasağı ile kadınların çalışma hayatında var olmaları engellenmiştir. Siyasi görüş ve inancından dolayı insanların; çalışma, eğitim, ibadet, düşünce ve ifade özgürlükleri gibi temel hakları ellerinden alınmıştır."

Etiketler:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.