Görüş Bildir

Diyarbakır Barosu da cinsel sapkınlığa sahip çıktı!

Diyarbakır Barosu da cinsel sapkınlığa sahip çıktı!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, cuma hutbesinde zina ve cinsel sapkınlığın haram olduğu açıklaması Diyarbakır Barosunu da rahatsız etti.

Sözde Ankara İnsan Hakları Derneği (İHD), cinsel sapkınlığı savunarak cuma hutbesinde, “İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtıliği, eşcinselliği lanetliyor.” diyen Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu. İHD’nin ardından cinsel sapkınlığa bir destek de Diyarbakır Barosu’ndan geldi. Baro tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Diyanet İşleri Başkanının, ne yazık ki 'Ramazan: Sabır ve İrade Eğitimi' başlıklı cuma hutbesinde nefret söylemi içeren ve ayrımcılık yasağını ihlal eden söylemlerde bulunduğuna şahitlik ettik." denildi.

CİNSEL SAPIKLIĞA SAHİP ÇIKTI

Diyanet İşleri Başkanına tepki gösterilip cinsel sapkınlığa sahip çıkılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Bu söylemler, nefret suçlarına maruz kalan ve yaşam hakkı başta olmak üzere pek çok hak ihlaline uğrayan LGBTİ+lara yönelik saldırıları artırabilecek ve halkın belli bir kesimini suç işlemeye teşvik edebilecek nitelikteyken, devletin bir kurumunun göz göre göre hala bu tarz ayrımcı söylemlere devam etmesini asla kabul etmiyoruz. Öte yandan HIV ile yaşayan kişilerin sosyal hayatta damgalanmalarının (stigma) önüne geçilmesi ve ruhsal sağlıklarının korunması açısından devletin pozitif yükümlülük altında olduğunu hatırlatıyoruz. Diyanet İşleri Başkanının taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde ve açıkça Anayasanın 10. Maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırı söylemlerde bulunamayacağını; hiç kimsenin cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği ve hastalık durumu sebebiyle ayrımcılığa uğrayamayacağını ve bunun bütün kamu kurumları tarafından da bağlayıcı olduğunu vurguluyoruz. Kendisini ayrımcı ve nefret söylemi içeren ifadelerinden dolayı kınıyor, nefrete inat yaşamı savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz."