Diyarbakır'da 'Ulusal Birlik Çalıştayı' düzenlenecek

Diyarbakır'da 9 Kürt partisi tarafından oluşturulan Kürdistani İttifak Çalışması, 2 gün sürecek "Ulusal Birlik Çalıştayı" düzenleyecek.

Diyarbakır'da 'Ulusal Birlik Çalıştayı' düzenlenecek

Diyarbakır’da 9 Kürt partisi tarafından yapılan oluşturulan Kürdistani İttifak Çalışması, 2 gün sürecek "Ulusal Birlik Çalıştayı" düzenliyor. Kürdistani İttifak Çalışması’nın daha önce hedef olarak belirlediği ulusal ittifakın fikri-düşünsel alt yapısını sağlam oluşturabilmek için; çalıştaylar, paneller ve konferansların düzenlenmesi kararı kapsamındaki çalıştay, 18-19 Ocak tarihlerinde Sur ilçesinde bir otelde yapılacak. Çalıştayta, iki gün boyunca üç gündem üzerinden tartışmalar yürütülecek.

ULUSAL İTTİFAK YOLUNDAKİ ENGELLER

Çalıştayın ilk gündeminde, kalıcı ulusal ittifak modeli için “Ulusal meclis mi?”, “Kongre mi?” ya da “Demokratik cephe mi?” sorularına yanıt aranacak. Kalıcı model arayışları irdelenirken; Kürt Ulusal Birlik Hareketi (TEVKURD), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Güney Kürdistan deneyimleri, Kürt Demokratlar Hareketi (TEV-DEM), Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve dünyadaki ulusal birlik modellerine bakılarak modelin ismi, programı ve işleyişi belirlenecek.

Çalıştayın ikinci gündeminde ise kalıcı ulusal ittifak yolunda ulusal değerlerde ortaklaşmanın sağlanması için sorun ve engellerin aşılması tartışılacak.

Çalıştayın üçüncü gündeminde ise Kürtlerin kazanımlarına yönelik artan saldırılara karşı Kürdistani İttifak Çalışması’nın yol haritası belirlenecek.

İTTİFAKTA YER ALAN PARTİLER

İttifakta, Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Partîya Komunîsta Kurdistan (KKP), Platforma Demokrata Kurdistan (PDK), Partîya Demokrata Kurdistanê -Türkiye (PDK-T) ve Azadi Partisi yer alıyor.

Kaynak: Diyarbakır Söz