Diyarbakır’dan Gazze ve Filistin için destek yürüyüşü!

Diyarbakır’dan İsrail’e Gazze ve Filistin tepkisi! Diyarbakır’da bir araya gelen bazı sivil toplum örgütleri İsrail’in Gazze ve Filistin’e yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Diyarbakır’dan  Gazze ve Filistin için destek yürüyüşü!

Diyarbakır’da bir araya gelen bazı sivil toplum örgütleri İsrail’in Gazze ve Filistin’e yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfı, İsrail’in yaklaşık 150 gündür Gazze’ye yönelik katliam ve soykırımına bir kez daha tepki gösterdi. Diyarbakır’da düzenlenen kitlesel basın açıklamasında, İsrail’in Filistinlilere yönelik vahşetine dikkat çekildi.

Merkez Bağlar ilçesi Hacı Şefik Efendi Camii önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını Peygamber Sevdalıları Vakfı adına Medeni Taş okudu.

Açıklamasına “Ey iman edenler! Sabredin, kararlılıkta yarışın, düşmana karşı hazırlıklı olun (birbirinize dayanıp bağlanın), Allah’a karşı gelmekten sakının ki başarıya ulaşabilesiniz.” (Ali İmran, 200)” ayetiyle başlayan Taş “Gazzeli, Filistinli kardeşlerimizle dayanışma ve siyonist vahşeti soykırımı telin için yine bir aradayız.

Tarihin her döneminde azgınlık sapkınlık ve zulümde ileri gitmiş kişiler, topluluklar olmuştur. Ancak bu zalimlerin zulmü devamlı olmamış, zalimler bu dünyada da yaptıklarına karşılık hak ettikleri cezayı almışlardır. Yeter ki zulme karşı direnenler zorluklar karşısında yılgınlığa, umutsuzluğa düşmeden sabr-u sebat göstersinler.” dedi.

“Aksa ve Kudüs davası tüm Müslümanların davasıdır”

“Aksa ve Kudüs davasını omuzlayan Gazzeli, Filistinli kardeşlerimiz, tarihte eşine az rastlanır bir sabır ve kahramanlıkla iyonist zulme ve barbarlığa karşı direniş ve mücadelelerini sürdürmektedirler.” diyen Taş “Beşinci ayını doldurmak üzere olan bu kutlu direnişin devamı ve başarısı elbette ki sadece Filistinli kardeşlerimizin sorumluluğunda değildir.

Aksa ve Kudüs davası tüm Müslümanların davasıdır. Dünyanın gözü önünde pervasızca icra edilen soykırım ve katliama karşı durmak İslami bir vecibe olduğu kadar vicdan sahibi her insan için de insani ahlaki bir sorumluluktur.

Bu sorumluluk bilinciyle iyonist vahşetin sonlandırılması, mazlum Gazze ve Filistin halkının desteklenmesi için tüm imkanlarımızı seferber etmek, her daim sabır ve sebatla direniş ve mücadele safında yer almak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

“Zaman, yekvücut halinde iyonistere ve destekçileri olan küresel istikbara karşı durma, habis işgal çetesini mübarek topraklardan söküp atma zamanıdır.” diyen Taş “Bu aşamada ümmetin göstereceği zaaf, Müslümanların zilletinin devamıyla iyonist işgalin daha da kökleşmesiyle telafisi zor neticelere sebebiyet verecektir. Bu nedenle her Müslüman fert, her İslami yapı ve topluluk, her İslam ülkesi ümmet bilinciyle mücadeleyi öncelemelidir.” şeklinde konuştu.

“Refah sınır kapısının açılması için de Mısır’a baskı yapılmalıdır”

Taş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Aksa ve Kudüs davasının cephe hattı olan Gazze ve Filistin, gündemimizde ilk sırada yer almalıdır. Yerel seçimle ilgili ve siyasi, gündelik konularla ilgili diğer gündemler Gazze, Filistin Kudüs duyarlılığımızı gölgelememelidir.

Küresel çapta devam eden boykotlar ısrarla planlı şekilde sürdürülmeli, dünyanın her tarafında siyonist çıkar ve unsurlar hedef alınmalıdır. Her gün onlarca çocuğun, sivilin açlıktan şehit olduğu, insani yardıma ulaşmak için toplananların topluca katledildiği, gıda ve su yardımının bile engellendiği Gazze’ye temel ihtiyaç malzemelerinin ulaştırılması en öncelikli mesele haline gelmiştir.

Karadan, denizden, havadan tüm imkanlar kullanılarak Gazze’deki muhasaraya son verilmelidir. Bunun için ulusal, uluslararası organizasyon ve faaliyetler arttırılmalı ve gündem oluşturulmalıdır. Refah sınır kapısının açılması için de Mısır’a baskı yapılmalıdır.”

“Kınama, çağrı ve temenniler siyonistleri durdurmuyor”

24 Şubat ‘ta İstanbul’da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı Enformasyon Bakanları toplantısında Filistin’de işgal güçleri tarafından gazetecilere yapılan saldırılar ve siyonistlerin dünya kamuoyuna yönelik dezenformasyon faaliyetlerinin ele alındığını belirten Taş “Toplantının nihai bildirisinde koşulsuz ateşkes çağrısı yapılarak siyonistlerin vahşet ve soykırımı örtbas etmek amacıyla yanlış ve yanıltıcı bilgi ve sahte haberler yayması kınandı.

Siyonistlerin gazetecileri hedefleyen kasıtlı saldırılarda 130’dan fazla gazetecinin öldürüldüğü belirtilerek uluslararası topluma acil soruşturma açma çağrısı yapıldı. Elbette ki Gazze ve Filistin için atılacak her adım anlamlı ve değerlidir.

Ancak kınama, çağrı ve temennilerin siyonistleri durdurmadığı, katliam ve soykırımın tüm dünyanın gözü önünde pervasızca yapıldığı dikkate alındığında İslam ülkelerinin temsil makamındaki kuruluş ve yapıların devletlerin fiili, somut adımlar atması gerektiği izahtan varestedir.

Bu çerçevede söz konusu toplantıda da değinilen, kurulacak medya gözlemevi ve dijital medya platformları kurulması kararı acilen hayata geçirilmelidir.  Böylece siyonist işgalcilerin işlediği tüm suçlar tespit edilip belgelenerek dünyaya duyurulmalı ve siyonistlerin dezenformasyonu da önlenmelidir.

Yetersiz ve eksik de olsa 11 Kasım 2023’te Riyad’da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Ortak Zirvesinde alınan kararların uygulanması ve takibi için gerekli mekanizmalar oluşturularak somut adımlar atılmalıdır. Bu amaçla periyodik toplantı ve çalıştaylar düzenlenerek ortak çalışmalar çeşitlendirilerek somutlaştırılmalıdır.” dedi.

“Gazzeliler açlığa ve kıtlığa mahkûm edilmiştir”

Medeni Taş, basın açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi:

“Uluslararası Adalet Divanının 26 Ocak’ta aldığı ihtiyati tedbir kararları siyonist çete tarafından dikkate bile alınmamıştır. Karardan sonra katliam devam etmiş, insani yardımın temini yerine zorbaca engellemelerle Gazzeliler açlığa ve kıtlığa mahkûm edilmiştir.

Uluslararası hukuku ve mahkeme kararını hiçe sayan siyonistlere karşı diplomasi ve küresel kamuoyu harekete geçirilmelidir. Yapılacak ateşkes görüşmelerinde Hamas’ın taleplerinin dikkate alınarak koşulsuz ateşkes, ambargonun kaldırılması, Gazze’nin imarı, hukuksuz şekilde hapsedilen tutukluların salıverilmesi ve Gazzelilerin güvenli şekilde evlerine dönüşünün sağlanması için her platformda etkili girişimlerde bulunularak çaba sarf edilmelidir.

Tarih, inanç, azim ve sabırla birlik halinde mücadele edip direnenlerin zafer örnekleriyle doludur. Yüce Rabbimiz de inanç ve sabırla kendi yolunda direnenlere zafer vadetmektedir. ‘Göklerin ve yerin orduları Allah’ındır. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Fetih 7.ayet)”

HABER MERKEZİ

Kaynak: Diyarbakır Söz