24

DTK davası görüldü

Diyarbakırda 2021 yılında gerçekleştirilen Newroz kutlamalarını organize eden komite üyeleri hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 5inci Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Newrozda açılan pankart ve dövizler ile atılan sloganlardan suçlanan Newroz Tertip Komitesi Başkanı İrfan Söner, duruşmada hazır bulundu.

DTK davası görüldü

Başka bir dosyadan tutuklu bulunan Zelal Bilgin, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden; Yusuf Acar, Edirne Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden; Mehmet Bakır, İzmir 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı. Hanife Kardaş ve Rıza Barut duruşmaya katılmadı. Bir diğer sanık avukat Serhan Özdemir ise, 6 Şubat Maraş merkezli depremler sırasında hayatını kaybetmişti. 

TECRİT BU ÜLKENİN GERÇEĞİ

Duruşmada söz verilen Newroz Tertip Komitesi Başkanı Söner, kutlamaların sorunsuz ve olaysız geçtiğini hatırlatarak, komitenin belirlediği sloganlar dışında slogan atılmaması için uyarılarında bulunduğunu anımsattı. Acar, üzerine atılı suçlamaları reddetti. 

Tertip Komitesi üyesi Zelal Bilgin, Kürtçenin Kirmançki lehçesinde savunma yapmak istedi. Ancak tercümanın sadece Kurmanci lehçesini bilmesi nedeniyle savunmasını Türkçe vermek zorunda kaldı.

Kürtçe savunma yapan Mehmet Bakır, mahkeme huzurunda ifade vermek için mahkemeye dilekçe verdiğini hatırlatarak, şu anda bile tercümanı tam olarak anlayamadığını söyledi. Hakim, bu talebi reddettiğini söyleyerek, kararın kendisini tebliğ edileceği cevabını verdi. Bakır, Tertip Komitesi olarak üzerlerine düşün görevleri yerine getirdiklerini kaydetti. 

KATİBE UYARI: DEHAK'IN 'D'SİNİ KÜÇÜK YAZ

Katibin Bakır’ın savunmasında söylediği “Dehak” isminin baş harfini tutanağa büyük yazmasına tepki gösteren hakim, “Örgüt diliyle yazma, harfi küçük yaz” uyarısında bulundu. 

‘SORUMLU TUTULAMAZLAR’

Sanıklardan İrfan Söner’in avukatı Berdan Acun, suç delili sayılan pankartların yasadışı olmadığını iddia ederek, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olan sözlerin iddianamede suç olarak gösterildiğini ileri sürdü. 

POLİSLER DİNLENECEK

Mahkeme hakimi, ifadesi alınmayan Rıza Barut hakkında yakalama kararı çıkarılmasına, Newroz alanında görevli olan polislerin tanık olarak dinlenilmesine karar verdi. Hakim, yargılananların duruşmalarda vareste tutulması talebini kabul ederek, dava dosyasındaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 1 Aralık’a erteledi. 

Etiketler:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.