Görüş Bildir

Dtk Heyeti Kuzey Irak'a Gitti

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) koordinasyon kurulu üyesi 6 kişi, Irak merkezi hükümet ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi arasında yaşanan gelişmelerle ilgili görüşmeler yapmak için Irak'a gitmek üzere yola çıktı.

Heyet, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani başta olmak üzere Başbakan Neçirvan Barzani, siyasi parti temsilcileri ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileriyle görüşecek.

DTK HEYETİ KUZEY IRAK’TA

Dün öğlen saatlerinde karayolu ile Kuzey Irak'a gitmek üzere yola çıkan, Bdp Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Van Milletvekili Özdal Üçer, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, eski milletvekili Osman Özçelik ve Vedat Çetin'den oluşan DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri, Kuzey Irak'ın Hewler kentine karayolu ile gitmek üzere Diyarbakır'dan ayrıldı.

GÖRÜŞMELERİN TRAFİĞİ

DTK tarafından yapılan açıklamada, ziyaretin 13-20 Aralık tarihleri arasında bir hafta devam edeceği belirtilerek, "13 Aralık Perşembe Günü Koordinasyon Kurulu üyelerimiz ve milletvekilleri Mülkiye Birtane, Özdal Üçer ve 4 Daimi Meclis Üyemizden oluşan bir heyet Kürdistan Federal Bölgesi'ni ziyaret etmek üzere Hewler'e gitmektedir. Ortadoğu'da yaşanan son gelişmelere ilişkin hem DTK'nın görüşlerini ifade etmek, Rojava (Batı) Kürdistan'da yaşanan son duruma ilişkin ulusal birliğin önemini dile getirmek, hem de bilgi edinmek heyetin temel amacıdır. Ayrıca Federal Kürdistan Bölgesi ile Irak merkezi hükümeti arasındaki gerginlik, heyetin gündeminde olacaktır. Bu temelde Kürdistan Federal Bölgesi'nin hükümet temsilcileri, önde gelen siyasi partileri olmak üzere, kimi etkin sivil toplum kuruluşları ve kamuoyunu etkileyecek çevrelerle görüşmeler gerçekleştirilecektir" denildi.
Etiketler: | |