Eyleme devam!

Oğlu Engin (20) için oturma eylemine devam eden Kamile Küçükdağ, "Evladım gelmeden eylemime son vermeyeceğim" dedi.

Eyleme devam!

Diyarbakır'da, PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 134 aile, HDP il binası önündeki oturma eylemini, koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralına uyarak, 246'inci günde de sürdürdü. Oğlu Engin (20) için oturma eylemine devam eden Kamile Küçükdağ, "Evladım gelmeden eylemime son vermeyeceğim" dedi.

'SESİMİ DUYUYORSAN TESLİM OL'

Adana'dan gelen ve 2014'te ortaokul son sınıf öğrencisiyken, kaçırılan oğlu Engin için oturma eylemine katılan Kamile Küçükdağ, evladına teslim olması için çağrıda bulundu. Küçükdağ, eylemlerine destek verilmesini talep ederek, "245 gündür eylemimize devam ediyoruz. HDP'li milletvekilleri buradan geçiyor, neden gelip acımızı paylaşmıyor; bizim çocuklar için bir şey söylemiyor? Gidip içeride toplantı yapıyorlar. Onlarda vicdan olursa bu ramazan ayında bizim çocukları getirirler. Çocuklarımızı götürüp, dağda mahkum yapmışlar, bizi de HDP kapısının önünde mahkum etmişler. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bütün Türkiye'nin desteğini bekliyorum. Engin, sesimi duyuyorsan gel, teslim ol" dedi.

VAN'DAN GELİP EYLEME KATILDI

Van'dan 5 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan oğlu Baran için oturma eylemi yapan anne Solmaz Övünç, 245 gündür eylemde olduğunu söyledi.

HDP'nin çocuklarını götürdüğünü ve bu konuda kendilerine herhangi bir açıklama yapmadığını belirten Övünç, HDP'lilerden gelip acılarını paylaşmalarını istedi.

Övünç, şunları kaydetti:

"Çocuklarımızı kandırıp, beyinlerini yıkayıp dağa götürüyorlar. Bizim çocuklarımızı getirsinler. Oğlum beni duyuyorsan gel devlete teslim ol. Senir kandırıyorlar. Orası senin yerin değil. Sana kefen giydirmek istemiyorum, damatlık giydirmek istiyorum. Sizin kaleminizi ve hayallerinizi çaldılar. Oğlum gözümden yaş yerine kan damlıyor. HDP'nin önünde ölsem de kalkmayacağım. Sebebi onlardır çocuğumu getirsinler."

Diyarbakır'ın Sur ilçesinden 5 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan oğlu Özkan için eyleme katılan Süleyman Aydın ise günlerdir halkın çocuklarını çalan partinin önünde eylemde olduklarını söyledi.

ONLARDA BİRAZ VİCDAN VARSA

HDP'lilerin 245 gündür kendilerini görmezlikten geldiğini aktaran Aydın, "Onlarda biraz vicdan olsaydı buradaki Kürt ailelere sahip çıkardı." dedi.

Aydın, HDP'lilere seslenerek, "Gelin çocuklarımızı PKK'dan isteyin. Sizde vicdan varsa bize açıklama yapın ve bize destek verin. 245 gündür buradayız, siz bir saat çocuklarınızdan haber almasanız dünyayı ayağa kaldırıyorsunuz. 5 yıldır çocuklarımızdan haber alamıyoruz. Bu koronavirüs salgının olduğu dönemde bu ailelere bir şey olursa sorumlusu HDP'dir." dedi.

AİLENİZİ ÖLÜME MAHKUM EDİYORLAR

Oğluna çağrıda bulunan Aydın, şunları söyledi:

"Oğlum beni duyuyorsan gel devletine teslim ol. Bunlardan bize hayır gelmez. Orası iyi bir yer olsaydı kendi çocuklarını gönderirlerdi. Sizi dağlarda, burada da ailenizi ölüme mahkum ediyorlar. Devlet bize sahip çıkmasaydı, PKK şimdi burada çoktan katliam yapmıştı. Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. İnşallah çocuklarımızdan hayırlı bir haber alırız ve evlerimize döneriz."

Kaynak: Diyarbakır Söz