Görüş Bildir

Festivale Doğu esintisi damgasını vurdu

Hakkarinin Şemdinli ilçesinde yaşayan gençler, giydikleri yöresel kıyafetleri ve tahta kayak takımlarıyla kentte beşincisi düzenlenen kar festivaline damga vurdu. 

Festivale Doğu esintisi damgasını vurdu

Kış ve doğa turizminin geliştirilmesi amacıyla Valilik ve Belediye tarafından düzenlenen "5. Kar Festivali"ne kentin yanı sıra çevre il ve ilçelerden binlerce vatandaş katıldı, müzik eşliğinde halay çekerek eğlendi.

Şemdinli'nin Aşağı Kayalar köyünden gelen gençler de giydikleri yöresel kıyafetler ve tahta kayak takımlarıyla festivali renklendirdi.

Pistlerde yaptıkları kayakla dikkati çeken gençler, çevredekilerle fotoğraf çektirdi.

Gençlerden Hüsamettin Eren, AA muhabirine, köyden tahta kayak takımlarını alarak festivale katıldıklarını söyledi.

Profesyonel kayakçılarla pistlerde kayak yaptıklarını belirten Eren, "Çok güzel vakit geçiriyoruz. Burası muhteşem bir yer. Tahta kayak ekibiyle güzel aktiviteler yapıyoruz. Yaklaşık 40 kişilik bir grubuz. Daha önce kayak takımları almıştık ama yetmedi. Tekrar tahta kayaklarla devam ediyoruz. İlerde olursa tahta kayaklarla da kaymak isteriz. Festival çok güzel geçiyor. Çok fazla katılım var." diye konuştu.

Bekir Avcı da yöresel kıyafetleriyle festivale katıldıklarını, vatandaşların kendilerine ilgi gösterdiğini dile getirdi.

JANDARMA PERSONELLERİNİN İGLOLARI İLGİ ODAĞI OLDUÜ

Hakkari'de, jandarma personelinin Merga Bütan Kayak Merkezi'nde yaptığı iglolar (kardan ev) vatandaşların ilgi odağı oldu.

Yüksek rakımlı dağları ve uzun süre yerde kalan kar örtüsüyle kış sporlarının merkezi haline gelen Hakkari'de, kış ve doğa turizminin geliştirilmesi amacıyla Valilik ve Belediye tarafından düzenlenen "5. Kar Festivali" sürüyor.

Kentteki 2 bin 800 rakamlı kayak merkezinde dün başlayan festival, folklor gösterileri, halaylar, paraşüt gösterisi, konser ve kayak aktiviteleriyle renkli görüntülere sahne oluyor.

Etkinliğe katılan binlerce vatandaşın eğlenceli anlar yaşadığı festival alanında, İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde dağcılık eğitimi alan 10 jandarma personelinin 1,5 günde yaptığı 2,5 metre yüksekliğindeki 2 iglo ilgi gördü.

İçinde kardan oturma alanı bulunan, mum yakılan ve girişine de Türk bayrakları yerleştirilen iglolar, festivalin en çok sevilen bölümlerinden oldu.

İglolarda oturan, önünde fotoğraf çeken vatandaşlar, jandarma personeliyle sohbet etti, çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

aa

Etiketler: