Görüş Bildir

FETÖ sanıkları hesap veriyor

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi ve örgütün yapılanmasına ilişkin eylül ayında yurt genelinde sanık sayılarıyla öne çıkan 21 davada 1084 sanığın yargılanmasına devam edilecek

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi ve örgütün yapılanmasına ilişkin eylül ayında 21 davada 1084 sanık hakim karşısına çıkacak.

FETÖ'nün hain darbe girişimi sonrası yurt genelinde cumhuriyet başsavcılıklarınca başlatılan soruşturmaların ardından açılan davalardaki yargılamalar sürüyor.

Eylül ayında 4 ilde sanık sayılarıyla öne çıkan ve örgütün bazı kilit isimlerinin yargılandığı 21 dava görülecek. Bu davalarda 1084 sanık yargılanacak.

Darbe girişimine ilişkin sanık sayılarıyla öne çıkan 3, örgütün yapılanmasına yönelik de 18 dava görülecek.

Darbe teşebbüsüyle ilgili davalarda 622, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan açılan davalarda da 462 sanık hakim karşısına çıkacak.

15 Temmuz 2016'da darbecilerin komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde 1 Eylül'de devam edilecek.

Yine anı gün darbe girişimi sırasında FETÖ'nün Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlerine ilişkin 142 sanığın yargılandığı davaya Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde bakılacak.

1 Eylül'de FETÖ'nün iş dünyası yapılanmasına yönelik 43 sanığın yargılandığı dava ise İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

FETÖ'nün Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifadeye çağrıldığı 7 Şubat 2012'deki "MİT kumpası"na ilişkin 34 sanığın yargılandığı dava da 15 Eylül'de İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam edilecek. 

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özelhayatlarına ilişkin görüntülerin yayımlanmasıyla ilgili FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 sanığın yargılandığı "kaset kumpası" davası ise 29 Eylül'de Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.




Etiketler: |