Görüş Bildir

Finans şirketi mağdurlarından HÜDA PAR'a ziyaret

Finans şirketi mağdurlarından HÜDA PAR'a ziyaret

Tasarruf finansman şirketleri mağdurlarının destek çıkacaklarını söyleyen HÜDA PAR İl Başkanı Dinç, evim mağdurlarının uğradığı haksızlığın son bulması için gerekli adımları atılması gerektiğini belirtti.

"Faizsiz Konut Edindirme Sistemi" olarak bilinen tasarruf finansman şirketleri son zamanlarda birçok ailenin mağdur olmasına sebep veriyor. Evim mağdurları, kendilerine destek vermek için HÜDA PAR İl Başkanlığını ziyaret etti.

Tasarruf finansman şirketleri mağdurlarını HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç ve parti yönetimi karşıladı.

Mağdurlar, ödeme zamanı geldiği halde sözleşmeye aykırı olarak parasını alamadıklarını ve bu konuda yetkililerin de mağduriyetlerine kulak tıkadıklarını Dinç'e aktardı.

SORUNA ÇÖZÜM İSTEDİLER

Uzun zamandır şikâyetlere konu olan "Faizsiz Konut Edindirme Sistemi" şirketlerinden birçoğunun 2 Temmuz'da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesi kararının, evim mağdurlarının sayısını ikiye katladığını dile getiren mağdurlar, HÜDA PAR'dan destek istediler.

Mağdurları sıcak bir ilgiyle karşılayan Dinç, her zaman haksızlık ve hukuksuzluğun karşısında olduklarını ve evim mağdurlarının da uğradığı haksızlığın son bulması için gerekli adımları atacaklarını dile getirdi.

Dinç, hükümetin tasarruf finansman şirketleri ile ilgili düzenleme yapması gerektiğini ve sadece faize bulaşmak istemeden gayrimenkul sahibi olmak isteyen vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Vatandaşların yılların birikimlerini kaptırmış olmanın endişesini taşıdıklarını bildiklerini dile getiren Dinç, BDDK, söz konusu şirketlere atadığı tasfiye komisyonu aracılığıyla vatandaşlardan toplanan paralarla ilgili verileri paylaşması gerektiğini, sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğini ve geri ödeme planının bir an önce açıklanmasının elzem olduğunu vurguladı.