Gülistan Doku’nun ailesi Ordu’ya yürüyecek

Tunceli'de 542 gündür kayıp Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, hakkında açılan tazminat davasının duruşmasından sonra yarın eski vali Tuncay Sonel’in görev yaptığı Ordu’ya yürüyüş başlatacaklarını söyledi.

Gülistan Doku’nun ailesi Ordu’ya yürüyecek

DİYARBAKIR-Tunceli'de 542 gündür kayıp Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, hakkında açılan tazminat davasının duruşmasından sonra yarın eski vali Tuncay Sonel’in görev yaptığı Ordu’ya yürüyüş başlatacaklarını söyledi.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olan Gülistan Doku’dan (21) 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. Doku’nun kaybolmasının üzerinden 542 gün geçmesine rağmen Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada herhangi bir gelişme kaydedilmedi.

Soruşturması devam ederken, 7 Mart 2020’de Doku’nun kaybolmasından sorumlu tutulan baş şüpheli Zeynal Abarakov'un polis olan üvey babası Engin Yücer'in Atatürk Mahallesi’nde bulunan evini taşıdı. Soruşturmanın tamamlanmadan ve evlerinde kriminal inceleme yapılmadan Yücel’in evini taşınmasını engelleyen Doku’nun ablası Aygül Doku hakkında 22 Kasım 2020’de Yücel'in şikayeti üzerine "mala zarar vermek" gerekçesiyle tazminat davası açıldı. Davanın duruşması yarın Tunceli Adliyesi’nde görülecek. Doku ailesi, duruşmadan sonra Tunceli’nin eski Valisi Tuncay Sonel’in şimdi görev yaptığı Ordu’ya yürüyüş yapacak.

‘ORDU’YA YÜRÜYECEĞİZ’

Abla Doku, sanal medya hesabından yaptığı açıklamada, “542 gündür Gülistan Doku yok. Tuncay Sonel, biz kızımız intihar etmedi dememize rağmen suda olduğunu ve cansız bedenini bize vereceğini söyledi.  ‘Engin Yücer’in evinde kriminal inceleme yapılmadı dediğimiz için mahkemeye verdiler bizi. Perşembe günü bu mahkemeden sonra Tunceli Adliyesi’nden Ordu Valiliği’ne yürüyeceğiz. Bize kızımızı versinler, Cumhurbaşkanı da Zeynal Abarakov ve ailesi yargılanacak demişti. Ancak sessizlik bozulmadı. Biz bu köprünün başında ne acılar çektik. Failler yargılansın demek için ben ve ailem Ordu’ya yürüyeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Diyarbakır Söz