Görüş Bildir

Gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı

Gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, genel seçimler için Edirne'nin Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule, Kırklareli'nin Dereköy gümrük kapılarına gelerek, oylarını kullanmaya başladı.

Gurbetçiler, genel seçimler için Kapıkule Sanır Kapısı'na konulan sandıklarda oy kullanıyor. Kapıkule'de bir geliş, bir de çıkış olmak üzere iki peronda oy kullanılabiliyor. Edirne Merkez İlçe Seçim Kurulu yetkililerince sınır kapısının pek çok yerine asılan afişlerde, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanma işlemleri anlatılıyor. Seçim kurulu yetkilileri de seçmenleri bilgilendiriyor.

Bulgaristan'a açılan gümrük kapılarından Kapıkule'ye 3, Hamzabeyli'ye 1, Dereköy'e 1, Yunanistan'a açılan gümrük kapılarından İpsala'ya 1 ve Pazarkule'ye de 1 sandık konuldu.

Gümrük kapılarında saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi, 7 Haziran Pazar saat 17.00'de sona erecek.

Gurbetçi sezonu olmadığı için gümrük kapılarında oy verme işlemlerinde yoğunluk beklenmediği kaydedildi.

Kapıkule Sınır Kapısı'nda 7 Haziran seçimleri için ilk oyu kullanan Hüseyin Yorulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya'da yaşadığını ve yakınlarını görmek için eşiyle Safranbolu'ya gittiğini söyledi.

Kapıkule'ye dün gece geldiklerini ve oy kullanmak için sabahı beklediklerini anlatan Yorulmaz, "Gece dinledik. Şimdiyse oyumuzu kullanıp, vatandaşlık görevimizi yapmak istiyoruz. Seçimin sonucu, memleket için hayırlı ne ise o olsun. Oy kullanma işlemi Almanya'da yayınlanan Türk televizyonlarında anlatılmıştı, oradan biliyoruz. Kapıkule'de ilk oyu kullanan benim, bu nedenle heyecanlıyım ve mutluyum" diye konuştu.

Hanife Yorulmaz, herhangi bir yoğunluk yaşanmadığını, oy kullanma işlemini kolay şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Recep Karakaya, yurtdışı seçmen kaydının bulunmaması nedeniyle oy kullanamadığını ifade ederek, yaklaşık bir ay Almanya'da kalacağını anlattı.

- Dereköy'de de oy verme işlemi başladı

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Kırklareli'nin Dereköy Gümrük Kapısı'nda oy verme işlemi başladı.

Vatandaşlar, gümrük kapısının geçiş bölümünde kurulan sandıkta oylarını kullanıyor.

Bulgaristan'dan sınır kapısına gelen Mustafa Engin, oyunu kullanarak, seçimin hayırlı olmasını diledi. Engin, ilk oyu kendisinin kullanmasından da ayrı bir mutluluk duyduğunu söyledi.