Görüş Bildir

Gündemimizde Af Bulunmuyor

"Gündemimizde af yok" diyen Ak Parti Sözcüsü Çelik, 'Yerel seçimlerle ilgili hazırlıklarımızı, güçlü bir şekilde gündemimize almış bulunuyoruz. ' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erroğan başkanlığında toplanan ve üç saat süren AKP MYK toplantısı sonrasında sözcü Ömer Çelik, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Parti Sözcüsü Ömer Çelik "Yerel seçim hazırlıklarına başladık" dedi. Çelik, MHP'nin af önerisi ve Macron'un açıklamalarına dair sorulara yanıt verdi. Cumartesi Anneleri'ne uygulanan eylem yasağına ilişkin "İstiklal Caddesi'nde bu tür eylemlere izin verilmeyecek" ifadelerini kullandı. Çelik'in öne çıkan konuşmasındaki başlıklar şöyle;

YEREL SEÇİMLERE HAZIRLIK

- Bir yerden belediyelerin faaliyetleri vatandaş odaklı siyaset üretmeleri, vatandaşların taleplerini yerine getirirken de buna uygun profil çizmeleri her bakımdan değerlendiriliyor. Bu geldiğimiz dönemde şehir siyaseti siyasal açıdan önemli bir kavram haline geliyor.

- Önümüzdeki dönemde de çeşitli tartışmalar ve değerlendirmeler olduktan sonra yerel seçimlerle ilgili hazırlıklarımızı güçlü şekilde gündeme almış bulunuyoruz.

- Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümüyle ilgili çok önemli etkinlik gerçekleştirildi. Aynı gün büyük taaruzun da yıldönümüydü. Her ikisini de beraber kutladığımız bir gün geçirdik. Bundan sonrasında da tarihimizin önemli günleri önemli noktaları bütün milletimize aktarılacak. Bununla ilgili faaliyetlerimiz devam edecek.

GÜNDEMİMİZDE AF YOK

- Gündemimizde af yok. Daha önce açıkladığımız pozisyonumuz neyse onu koruyoruz. Konuyla ilgili tartışmaları devam ediyoruz.

MACRON'UN AÇIKLAMALARI

 Biz sayın Macron'un açıklamarını büyük bir hayretle karşılıypruz. Türkiye ne zaman özgüvenli dış politika uygulamaya başlarsa Türkiye'ye hemen İslamcılık ve Osmanlıcık etiketi yapıştırılmaya çalışılıyor. Sayın Macron'un konuşma metnini açık bir şekilde okudum. Kullandığı kavramlara hakim olmadığını gördüm. Defalarda uyarılmasıan rağmen İslami terör ifadesini kullanmaya devam ediyor. Avrupa'da bütün sağ duyulu kesimler bu ifadenin yanlış olduğunu defalarca dile getirmişlerdir. Ama burada gördüğümüz başka bir şey. Sayın Cumhhurbaşkanımıza gönderme yapıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bu kadar sık görüşülmesine bu kadar geniş paylaşımlarda bulunulmasın da yakışık almayan bir ifade. Fransa'daki anketleri de takip ediyoruz. Macron'un otoriter olduğunu düşünüyorlar. Bunlar orta düzeyde oryantalist yaklaşımlardır. Son derece yanlıştır. Fransa ne kadar bir Avrupa devletiyse Türkiye'de bir o kadar Avrupa devletidir. Türkiye'nin Avrupa devleti olduğu tartışmasız gerçektir.

YEREL SEÇİMLERDE İTTİFAK?

Yerel seçimlerde Cumhur İttifakı devam edecek mi? - Bunu yerel seçimler bağlamında konuşmuyoruz ama ilkesel olarak Cumhur İttifakı olarak ortaya konulan ilkelere bağlılımızı sürdürüyoruz. Cumhur ittifakı ilkelerinin devam etmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Yerel seçimi henüz değerlendirmedik.

CUMARTESİ ANNELERİ

Sayın genel başkanımızın başbakanlığı döneminde anneliğin kabul edilmesiyle son ortaya çıkan müdahale arasında bir çelişki yok. Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakan olduğu zaman tekrar o grup konuşmasını hatırlatacağım size, "Orada Berfu ana vardı. Bizimle hikayesini paylaştı. Anneliğin siyasetin ve ideolojisinin olmadığını bir kez daha gördük. Bir gece evinize geliyorlar ve oğlunuzu alıp götürüyorlar. Berfu Ana 31 yıldır kapımı kilitlemiyorum diyor. Faali meçhullerin katillerinin bulunmamasının ne acı olduğunu biliyıoruz. Her ne sebeple olursa olsun ülkemizdeki hiçbir anne evladı için gözyaşı dökmesin. Biz birilerinin yaptığı gibi annelerin gözyaşları üzerinden siyaset yapmıyoruz" Bu cümleler sayın genel başkanımız tarafından ifade edilmiştir. Özellikle şu cümlenin altını çiziyor ve devam ettiriyoruz o annelerin yüreği bizim yolumuzu aydınlatmaya yeter. Fakat gelinen noktada bu davaların bir kısmı sonlandırıldı, belli kişiler mahkumiyetler aldılar. Bundan sonra İstiklal Caddesi gibi yerlerde böyle eylemlere izin verilmeyecektir. Bu tip eylemlere müsade edilmeyecektir. Bu tip yerlerde eylem yapmak isteyenler AK Partili bile olsa kabul edilmeyecektir. Bütün annelere, evladının yasını tutan annelere hürmetlerimizi sunuyoruz. Kuşkuşuz çeşitli meselelerde polisin müdahalesi ile ilgili konular her zaman tartışılır. Dolayısıyla artık bu meselenin terör grupları tarafından istismar edilmesine izin verilmeyecektir.
Etiketler: |