Görüş Bildir

GÜNEYDOĞU ÇOK GERGİN!

Güneydoğu'da havaların ısınmasıyla PKK'ya yönelik operasyonlar sürerken, çatışma ve şehit sayısı da artmaya başladı. Sınır bölgesinde askeri sevkiyat yapılırken, şehitler de dün toprağa verildi.

GÜNEYDOĞU ÇOK GERGİN!

DİYARBAKIR/ŞIRNAK-Türkiye-Irak sınırında yer alan Şırnak'ta ve Siirt'te son 3 gün içerisinde 4'ü korucu 4'ü asker 8 güvenlik görevlisinin şehit olması ve 15 güvenlik görevlisinin yaralanmasından sonra Şırnak, Siirt ve Hakkari'nin kırsalında başlatılan operasyonlar sürüyor.

OPERASYONUN KAPSAMI

Jandarma Özel Harekat timleri ve bölgede bulunan korucuların da katıldığı operasyonlarda zaman zaman sıcak temas sağlanırken, dün gece 2 hafta önce Genelkurmay Başkanlığı tarafından geçici güvenlik bölgesi ilan edilen Şırnak'taki Kel Mehmet, Tanin ve Arı dağları topçu birlikleri tarafından bombalandı. Beytüşşebap ilçesine bağlı Uzungeçit Beldesine yakın olan dağlara atılan topların sesi Belde'de duyulurken, topçu atışının bölgede PKK'lı grubunun görüntüsünün alınmasından sonra gerçekleştiği öğrenildi.

KATO VE NAMAZ DAĞLARI

Şırnak ile Hakkari illeri arasında yer alan Kato dağında başlatılan operasyon da devam ederken, bölgede insansız hava araçlarının sürekli keşif yaptığı ve operasyonlar sırasında sıcak temasın sağlanmasından sonra Şırnak'ta bulunan Kobra ve Süper kobra helikopterlerin havadan destek verdiği belirtildi. Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Palamutlu ile Tosuntarla köyü arasında yol güvenliğini sağlayan köy korucularına yönelik dün gerçekleştirilen ve 3 korucunun şehit olduğu, 5 korucunun yaralandığı olaydan sonra bölgede başlatılan operasyonun devam ettiği öğrenildi.

HAVA DESTEKLİ HAREKAT

Siirt'te konuşlu bulunan 3.Komando Tugay Komutanlığının sevk ve idaresindeki operasyona bugün bölgedeki toz bulutunun yarattığı hava muhalefeti nedeniyle helikopterlerin düzenli destek vermediği görüldü. Sabah erken saatlerinde Siirt'ten kalkan Skorski helikopterler bölgeye komandoları indirirken, hava muhalefeti başlamadan öncede Kobra helikopterlerinin bölgeyi zaman zaman bombaladığı belirtildi. Dün 1 Uzman çavuş, 1 asker ve 1 korucunun şehit olduğu Şırnak'taki Namaz dağlı bölgesinde ise başlatılan operasyonun sürdüğü belirtildi.

Etiketler: